Šestice ekologických aktivistů převzala prestižní Goldmanovu cenu
Lenka PurtekováJedenadvacátý ročník Goldmanovy ceny pro aktivisty, angažující se v ekologii, zná své vítěze. Mezi šesti oceněnými je svazijský právník, americká farmářka i kubánský věděc.
Ekologičtí aktivisté snažící se zachránit slony v Kambodži, žraloky u kostarického pobřeží a jednu z posledních oblastí divoké přírody v Polsku. Všichni tito lidé byli při úterním vyhlašování Goldmanovy ceny za rok 2010 oceněni za své zásluhy v oblasti ochrany životního prostředí.
Mezi dalšími vítězi se objevili americká farmářka, která upozornila na masivní znečištění přírody, jež způsobuje komerční chov skotu, i výzkumník biodiverzity na Kubě, pracující s místními zemědělci na propagaci udržitelného zemědělství. Posledním oceněným se stala jediná svazijská právnička zabývající se ekologií, která pracuje s chudými komunitami na okrajích chráněných území.
„Odvaha těchto lidí mě motivuje a inspiruje. Jejich odhodlání bojovat za lepší budoucnost ukazuje vytrvalost ekologických hnutí po celém světě,“ řekl zakladatel Goldmanovy ceny, filantrop a pojišťovací magnát Richard N. Goldman.
Ceremoniál jedenadvacátého ročníku Goldmany ceny se uskutečnil v budově sanfranciské opery. Ocenění získává každý rok šestice lidí angažující se v ochraně životního prostředí na některém z obydlených kontinentů. Udělení prestižní ceny je spojeno také s finanční odměnou ve výši 150 tisíc dolarů.
Letošními vítězi se stali:
Thuli Brilliance Makamová, Svazijsko: africká právnička specializující se na environmentální problematiku. Cenu získala za boj proti nucenému vystěhování a páchání násilí na chudých komunitách žijících na okrajích chráněných oblastí. Makamová usiluje o to, aby obyvatelé těchto oblastí získali právo vyjádřit se k zacházení s půdou, na které jsou závislí.
Tuy Sereivathana, Kambodža: asijský aktivista se snaží pomocí nízkonákladových řešení zabránit vyhynutí asijských slonů. Pracuje na zapojení místních komunit do ochrany tohoto ohroženého savce.
Małgorzata Górská, Polsko: polská ekoložka organizující kampaně za ochranu údolí řeky Ropsudy, jednoho z posledních kousků divoké přírody ve střední Evropě. Poslední hrozbou cenných rašeliništních oblastí se stal projekt výstavby dálnice, která by zcela zničila místní ekosystém.
Humberto Ríos Labrada, Kuba: věděc a výzkumník snažící se o rozvoj udržitelného zemědělství tím, že pracuje se zemědělci na zvýšení různorodosti plodin. Pracuje na rozvoji zemědělských systémů, které výrazně snižují potřebu pesticidů a hnojiv, čímž chce podpořit kubánské zemědělství závislé na chemikáliích.
Lynn Henningová, USA: michiganská farmářka, která upozornila na děsivé praktiky komerčních chovatelů dobytka. Henningová donutila státní a federální regulační úřady zakročit vůči desítkám amerických rančerů, kteří se o zvířata dostatečně nestarali. Dobytek na jejich rančích byl ustájen v tmavých budovách bez možnosti výběhu a jeho výkaly odváděny zanesenými odtoky, ve kterých se hromadily také nebezpečné chemické látky, plísně a často i zdechliny.
Randal Arauz, Kostarika: středoamerický aktivista. Ocenění získal za kampaň proti mrzačení a zabíjení žraloků kvůli ploutvím. Snaží se změnit model mezinárodní ochrany těchto kriticky ohrožených paryb. Kostarika byla v roce 2004 třetím největším světovým vývozcem žraločích produktů. Statistika zahrnuje také osm tisíc tun ploutví.
Další informace:
San Francisco Chronicle 6 to be honored with Goldman Prizes tonight in S.F.
AP Pole wins Green Nobel for protecting forest valley
Oficiální stránky Goldmanovy ceny s portréty letošních vítězů