Volme politické strany!
Patrik EichlerBlížící se volby jsou svátkem demokracie, ale také kvízem. Mezi kandidující politické strany se totiž zatoulalo několik uskupení, která ve sněmovních volbách nemají co dělat.
Politická strana je uskupení, které v definovaných volených strukturách reprezentuje zájmy určité části občanů daného regionu či země. Ve sněmovních volbách si máme vybírat z politických stran a případně upravit pořadí kandidátek a kandidátů na hlasovacích lístcích tak, aby lépe odpovídalo naší představě. Ve sněmovních volbách potřebuje politická strana získat přibližně pět procent z odevzdaných hlasů, jinak se do Sněmovny nedostane. Jeden ze způsobů, kterým politická strana získává legitimitu reprezentovat zájmy určité skupiny lidí na vyšší úrovni, je tedy hlasování. Ani zisk sta procent odevzdaných hlasů ale neudělá z libovolného uskupení politickou stranu.
Politická strana totiž reprezentuje zájmy určité části občanů daného regionu či země, a tak nutně potřebuje zjistit, jaké nevirtuální zájmy tato skupina má, a odpovídajícím způsobem je formulovat. Aby je mohla reprezentovat, potřebuje být se svou základnou v přímém a pravidelném, ne-li nepřetržitém kontaktu. Potřebuje tedy dostatečný počet členů ve své zájmové skupině — jinak postrádá základnu pro sběr informací, a demokratické struktury, které jí umožní formulovat společný zájem. Bohužel dnes takto nefunguje asi ani jedna z formací, které v blížících se volbách usilují o vstup do Sněmovny.
Člen politické strany je především občanem a politická strana je pouze platformou pro dialog občanů podobných vizí.