Hansen: kodaňský summit nemůže uspět
Lukáš HorákJeden z předních světových odborníků na klimatické změny se k možnostem Kodaňské konference přinést kladné výsledky staví pesimisticky.
Americký vědec James Hansen, který přesvědčil svět, že je třeba brát na vědomí hrozící nebezpečí globálního oteplování, v rozhovoru pro Suzanne Goldenbergovou z deníku Guardian prohlásil, že veškerá jednání klimatického summitu v Kodani nemohou skončit jinak než krachem.
„Byl bych radši, kdyby lidé výsledky jednání nepokládali za správnou cestu, protože ta cesta je nešťastná,“ zněla Hansenova slova. „Celý postup před Kodaní je natolik špatný, že by bylo vhodnější celou situaci přehodnotit.“
Jako pozitivní vidí fakt, že k USA, Číně a Evropské unii, které se už zavázaly snížit obsah emisí, se dnes přidala i Indie. Nicméně kritizuje, že se zatím nepodařilo dostatečně prosadit finanční pomoc v boji proti klimatickým změnám zemím třetího světa.
V problematice snižování emisí je Hansen ostře proti plánu uhlíkového trhu, který Evropská unie a další vlády považují za nejlepší možnou cestu. Hlava Goddardova institutu pro výzkum vesmíru je velkým kritikem Baracka Obamy, ale také Ala Gorea. Ze strany politiků se podle něj stále jedná jen o morální souboj. Dokonce tvrdí: „Nemáme vůdce schopného pevně uchopit celou situaci, který by řekl, co je doopravdy potřeba. Místo toho se jako vždycky snažíme pokračovat v byznysu.“
Podle jeho slov při řešení problému změn klimatu nezbývá už místo pro jakékoliv kompromisy. Problém přirovnává k otázce otroctví, jíž čelil Abraham Lincoln, a dodává: „V těchto otázkách neexistuje kompromis. Nemůžete si říct: snížíme otroctví. Najdeme kompromis a snížíme ho o čtyřicet nebo o padesát procent.“
Obrovské množství klimatologických dat je neustále kontrolováno skeptiky, kteří nevěří, že se blíží fatální nebezpečí. A to i díky nedávné aféře s emaily, které unikly z Východoanglické univerzity. Vyplynulo z nich, že několik odborníků na klima záměrně zkreslovalo naměřená data s úmyslem více vystrašit lidi. Praktiky těchto vědců vadí i Hansenovi, ale poznamenává: „Všechny dohady ohledně dat podstatu analýzy popravdě nijak nezmění. Nicméně zanechalo to špatný dojem.“
Hansen, jenž by se dal pokládat za mluvčího občanské společnosti, se stal hlavním bojovníkem proti uhelnému průmyslu, který je největším producentem skleníkových plynů ze všech průmyslových odvětví. V létě byl zatčen při protestech proti povrchové těžbě v západní Virginii, kde prohlašoval, že politika Obamovy vlády je „mizerná“.
Je také stoupencem přímých poplatků za užívání paliva. Tuto cestu ovšem nerazí Kongres, který podporuje projekt obchodování s limity uhlíkových emisí. Na to má Hansen jen další přirovnání: „Je to podobné jako s odpustky katolické církve ve středověku. Biskupové hromadili peníze a hříšníci byli spaseni. A oběma stranám se navzdory své absurditě tento systém zamlouval. To je přesně to, co se teď děje.“
Přes všechen svůj pesimismus Hansen tvrdí, že je stále naděje. „Občas to vypadá, že jsme se už smířili s budoucností, v níž se hladina moře zvedne o metr nebo i výš, ale to neznamená, že se vzdáme. Připadá mi trochu šílené, když lidé říkají, že už je pozdě něco dělat. To si tedy myslíte, že jediné, co můžeme udělat, je opustit planetu?“
Další informace:
Guardian Copenhagen climate change talks must fail, says top scientist
Jedna oprava: k úniku emailů z Oddělení výzkumu klimatu při Východoanglické univerzitě sice došlo (podivnou hodnou okolností v předvečer klíčové konference, která má přijmout závazné smlouvy k ochraně klimatu), ale záměrnou manipulaci s daty nedokládá. PR agentury, které tento rádoby skandál vypustily do světa, používají jen útržky a části textů z období 2001-2008 (sic!) interpretují je tak, aby z toho byly senzační titulky.
Podrobný rozbor k tomu je na webu
http://www.realclimate.org/index.php/archives/2009/11/the-cru-hack. Ten provozuje věděcká komunita klimatologů a snaží se v něm představovat důležité informace veřejnosti i vyvracet mýty a nesmysly, které se ohledně klimatu občas objeví v médiích.
"Stolen e-mails have revealed no scientific conspiracy, but do highlight ways in which climate researchers could be better supported in the face of public scrutiny
[...] This paranoid interpretation would be laughable were it not for the fact that obstructionist politicians in the US Senate will probably use it next year as an excuse to stiffen their opposition to the country's much needed climate bill."
http://www.nature.com/nature/journal/v462/n7273/full/462545a.html