Svět sužuje horké jaro. V Pákistánu padl dubnový teplotní rekord
Josef PatočkaVíc než padesát stupňů Celsia naměřili v pákistánském městě Navabšáhu. Celosvětově bylo nadprůměrně teplých posledních čtyři sta měsíců v řadě, upozorňují vědci. Organizace spojených národů volá po rychlejším snižování emisí.
Neobvykle horké jaro zažívá celý svět, absolutní rekord v nejvyšší teplotě zaznamenané v měsíci dubnu však padl v pákistánském městě Navabšáh, kde 30. dubna naměřili přes padesát stupňů Celsia. Na skutečnost upozornil francouzský meteorolog Etienne Kapikian. Jak informoval pákistánský deník Dawn, vlivem vedra ve městě omdlely desítky lidí a několik lidí dokonce dostalo infarkt. Podle Kapikiana jde o dubnový teplotní rekord v rámci Asie, jiní vědci, jako odborník na extrémní počasí Christopher Burt, však hovoří o rekordu celosvětovém.
„V mexickém městě Santa Rosa údajně v roce 2011 naměřili v dubnu jednapadesát stupňů Celsia, spolehlivost tohoto údaje je však pochybná,“ sdělil Burt magazínu The Earther. Navabšáh prolomil rekord již v březnu, kdy zaznamenal 45,5 stupně. Březnová vlna veder přitom lámala dosavadní rekordy po celé Asii; mimo jiné například v Iráku, Kataru, Turkmenistánu, Uzbekistánu či v Tádžikistánu.
Jak na sociálních sítích připomenul přírodovědec a zakladatel klimatického hnutí 350.org Bill McKibben, předchozí dubnový rekord v Pákistánu pocházel teprve z loňska. Tehdy teploty ve městě Lakarna dosáhly padesáti stupňů. Letošní teploty tak překonávají dokonce i ty, které v Pákistánu během nebývalé vlny veder v roce 2015 zabily více než tisíc lidí a přiměly tamní úřady vyhlásit výjimečný stav.
Chladněji bylo, když hitparádám kraloval Jackson
New York Times poznamenávají, že rekord z Navabšáhu se řadí do série klimatických extrémů, jež svět zaznamenává od léta roku 2017. Teplotní rekordy tehdy padly ve Španělsku i v Íránu a opět Pákistán prolomil s více než třiapadesáti stupni naměřenými ve městě Turbat světový rekord pro měsíc květen.
Portál Grist nedávno rovněž poukázal na to, že letošní květen byl již čtyřstým neobvykle teplým měsícem v řadě. Poslední chladnější měsíc než průměr za dvacáté století byl v roce 1984; hitparádám tehdy kraloval „Thriller“ Michaela Jacksona. Pravděpodobnost, že by se něco takového stalo náhodou, skoro nejde číselně vyjádřit.
Studie, publikovaná minulý měsíc časopisem Nature Climate Change předpokládá, že smrtící vlny veder by mohly do konce století postihnout polovinu obývaného světa. Teplotní rekordy a stále častější extrémní počasí tak dodávají na váze hlasům volajícím po rychlejším omezení emisí skleníkových plynů.
„Po celém světě sledujeme dopady klimatických změn.“ uvedla počátkem měsíce v prohlášení tajemnice Rámcové dohody OSN o změnách klimatu Patricia Espinosová. „Všechny hodnověrné vědecké zdroje nám říkají, že se tyto dopady budou jedině zhoršovat, nezačneme-li včas se změnami klimatu něco dělat, a že čas pro takové kroky se rychle krátí,“ varovala.
Další informace:
- Common Dreams On Sweltering Planet, Hottest April Temperature Ever Recorded on Earth Hits Pakistan
- The Washington Post Pakistan’s 114 degrees is just one of many all-time March records toppled in Asia
- Grist For 400 months in a row, our planet has been unusually hot