Ilegální nádrž, která v Keni zabila desítky lidí, zavlažovala růže pro Evropu
Josef PatočkaOblast sužovanou suchem zasáhly bleskové povodně. Z domovů vyhnaly stovky tisíc lidí a minulý týden vedly k průtrži nádrže Patel. Pozorovatelé upozorňují na souvislosti katastrofy: deregulovaný exportní byznys s květinami i změny klimatu.
Dobrovolníci pátrající v troskách, zdevastované domovy, všudypřítomné bahno. Takové obrazy se objevily ve světových médiích poté, co se začala koncem minulého týdne šířit zpráva o průtrži přehradní nádrže Patel, jež zahubila přinejmenším pět desítek lidí a víc než pět set rodin připravila o domov. Stalo se tak v severní části Keni, asi sto padesát kilometrů severně od hlavního města Nairobi.
„Bylo to jako moře vody,“ popisuje stanici Al-Džazíra Veronica Wanjiku Ngingiová, jedna z přeživších. „Mého souseda to zabilo, voda probořila stěnu jeho domu. Byl slepý, takže nemohl utéct. Jeho tělo našli až druhý den ráno.“ Mnohé z mrtvých těl objevili záchranáři víc než deset kilometrů po proudu. Podle úřadů je mezi nimi také přes dvacet dětí.
Isaac Mwaniki musel svou ženu identifikovat v márnici. Dceru se záchranářům naštěstí podařilo zachránit poté, co voda opadla. „Vylezla si na strom, byla unavená, ale naštěstí je v pořádku,“ popisuje vdovec. Další nádrže v oblasti museli v posledních dnech vyprazdňovat a zabezpečovat inženýři, protože i jim hrozilo protržení.