Velký třesk k ničemu

Josef Šlerka

Představa, že finanční motivace je vždy ta nejúčinnější, se ukazuje jako lichá. Inovativní přístup se nedá penězi vynutit, a tak je reforma týmu Petra Matějů v oblasti vědy a vysokých škol kontraproduktivní.

Ve věci kritiky neoliberalismu jsem vždy poněkud opatrný. Neoliberalismus, stejně jako marxismus, patří mezi ty myšlenkové směry, které jsou si dobře vědomy moci ekonomiky a jejího dopadu na morálku, náboženství či kulturu. Možná proto si nemyslím, že by reforma týmu Petra Matějů v oblasti vědy a vysokých škol byla připravena s úmyslem zničit vědu a vzdělanost v naší zemi. Věřím, že její tvůrci skutečně chtějí nastavit prostředí tak, aby podněcovalo vědce a učitele k neustálým inovacím, špičkové vědě a kvalitnímu vzdělávání. Jen se domnívám, že finanční pobídky, na kterých je reforma postavena, povedou k pravému opaku.

Proč? Protože ve vědě a vzdělávání a celé řadě oblastí založených na kreativitě prostě pouhá stimulace penězi nefunguje. Nejlépe to vystihuje Dan Pink v přednášce na konferenci TED Global 2009 (pustit si ji i s českými titulky můžete zde). Pink se věnuje problému motivace v 21. století a na řadě příkladů přesvědčivě ukazuje, že žijeme v strašlivém omylu, pokud jde o způsob, jak motivovat lidi pracující v oblastech, které vyžadují neustálé inovace a kreativitu.

×
Diskuse
April 2, 2010 v 8.51
Já jsem si myslel, že internet vymysleli výzkumníci americké armády jako armádní komunikační síť. To není pravda Josefe? To je jen nová verze toho, co jsme se učili za mlada ve školách, že všechny významné objevy je třeba připsat na konto sovětských vědců? Anebo jde o rozdíl mezi internetem a sítí WWW, kterýžto mi uniká?
April 2, 2010 v 17.41
On je v tom trochu zmatek, Honzo. Internet jako systém propojených sítí (proto inter-net) postavený na protokolu TCP/IP vznikl skutečně v USA. WWW tedy World Wide Web je označení pro aplikaci protkolu HTTP, nad infrastrukturou internetu. HTTP primárně umožňuje propojovat hypertextové dokumenty, tedy HTML stránky mezi sebou. WWW vznikl v CERNu a jeho autorem je Tim Barnes-Lee. Z laickeho pohledu se WWW stalo synonymem internetu, ale jsou to trochu odlišné věci.