V EU se bojuje o herbicid RoundUp. Komise se chystá prodloužit mu povolení
Radek Kubala, Jakub PatočkaGuardian odhalil, že části studie rozhodující o budoucnosti glyfosátu jsou doslova okopírované z podkladů firmy Monsanto. Světová zdravotnická organizace zařadila glyfosát mezi možné karcinogeny. EU se mu přesto chystá prodloužit povolení.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) doporučil prodloužit povolení pro užívání glyfosátu, látky, spojované experty Světové zdravotnické organizace s výskytem rakoviny. Ukazuje se ale, že evropský úřad ve svém doporučení vyšel ze studie, do níž byly doslova vkopírovány klíčové pasáže z materiálů zpracovaných pracovníky jednoho z největších výrobců pesticidů, americkou korporací Monsanto. Informaci v pátek zveřejnil britský deník Guardian, kterému se podařilo získat dosud nepublikovanou, avšak pro rozhodování o budoucnosti hubitele plevelů zásadní, studii.
Podle zjištění britského deníku jsou ve zprávě o čtyřech tisícovkách stran, o níž Evropský úřad pro bezpečnost potravin opírá své doporučení, desítky stran doslovně okopírované ze studií vyprodukovaných zaměstnanci Monsanta. Glyfosát je mimo jiné účinnou složkou herbicidu Roundup. Americká korporace Monsanto je jeho největším výrobcem a v Evropě na jeho prodeji vydělává ročně stamiliony dolarů.
„Ať už se to stalo z nepozornosti nebo záměrně, je to zcela nepřijatelné. Nabízí se otázka, jak funguje celý schvalovací proces pesticidů v Evropské unii. Pokud regulátoři nedělají vlastní studie, ale vycházejí z dat dodaných velkými korporacemi, rozhodují o bezpečnosti potenciálně nebezpečných látek fakticky sami zástupci průmyslu,“ řekla Guardianu Franziska Achterbergová, ředitelka programu Greenpeace věnovaného bezpečnosti potravin.