Etiopská vláda se před volbami snaží umlčet kritiky
Lenka PurtekováLidskoprávní organizace Human Rights Watch obvinila etiopskou vládu z utlačování opozice i nezávislých novinářů. Minulý týden začala Etiopie kvůli údajné destabilizující propagandě rušit vysílání stanice Hlas Ameriky.
Etiopská vláda čelí nařčení, že vyvíjí před květnovými volbami nepřiměřený tlak na své politické oponenty. Příslušnou zprávu zveřejnila americká lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HWR). Vládnoucí etiopská strana EPRDF začíná dle HRW cíleně zasahovat do rozhodnutí místních samospráv, aby zabránila vyniknout politikům z konkurenčních politických sil.
Podle HRW též poslední kroky vlády omezují činnost aktivistických skupin a novinářů. Premiér Meles Zenawi, v devadesátých letech oslavovaný jako příslušník nové generace afrických demokratických politiků, nařídil minulý týden rušení přenosu zpravodajského kanálu Hlas Ameriky, který prý šíří destabilizující propagandu. Už v listopadu vláda zakázala vlivný nezávislý týdeník Addis Neger.
„Vyjádření nesouhlasu je v Etiopii velmi nebezpečné. Vládnoucí strana a stát splývají v jedno a vláda se plnou silou snaží eliminovat opozici a zastrašit obyvatele,“ řekla ředitelka africké sekce HRW Georgette Gagnonová.
O dlouhodobě vyhrocené situaci v zemi píší i reportéři BBC. V roce 2005 podle nich opozice zpochybnila výsledky voleb a zahájila demonstrace, při kterých vládní jednotky zastřelily několik desítek lidí. Zprávy hovoří o padesáti až téměř dvou stech mrtvých.
Vládní úředníci tvrdí, že obvinění lidskoprávní organizace jsou směšná a pobuřující. Mluvčí vlády Bereket Simon řekl BBC, že zpráva poškozuje etiopskou image.
V Etiopii se bude letos volit parlament. Hlasování je plánováno na 23. května. Profilace etiopských stran vychází z kmenového rozdělení země. Jakákoliv dohoda mezi opozicí a vládou i uvnitř opozice samotné je tudíž obtížná.
Další informace:
BBC News Ethiopia 'silencing its critics' before election
Human Rights Watch Ethiopia: Repression Rising Ahead of May Elections