Promítání filmu o Babišovi provází obstrukce v Sokolově a Přerově
Redakce DRUvedení filmu Selský rozum a knihy Žlutý baron se snaží překazit politická garnitura v Sokolově a v Přerově. Organizátoři ale zajistili s pomocí místních nadšenců nové prostory, na něž snad místní politici nemají vliv.
Po obstrukcích s promítáním filmu Selský rozum o podnikání Andreje Babiše v zemědělství a představením knihy Žlutý baron redaktorů Deníku Referendum v Přerově, se nově snaží překazit páteční akci v Sokolově dokonce i Úřad Karlovarského kraje. Hejtmankou je Hana Vildumetzová z hnutí ANO, které zde vládne v koalici s ODS, Hnutím nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst, s Piráty a SPO.
Původní místo, na které měli organizátoři uzavřenou smlouvu s Městským domem kultury, promítání zrušilo pod záminkou plánované odstávky energie. „Na městské úřadě mi potvrdili, že žádnou odstávku nechystají. Když jsem s tím Městský dům kultury konfrontoval, vymlouvali se, že je to jejich interní odstávka. Věc jsme předali právníkům,“ komentuje Jakub Patočka, jeden z autorů Žlutého barona, který objíždí s knihou republiku. Na akcích se současně promítá dokumentární film Selský rozum, v němž oba autoři Žlutého barona vystupují. Městský dům kultury v Sokolově je příspěvkovou organizací města. Na radnici vládne ČSSD, ANO, ODS a KSČM.
Že šlo v případě „kulturáku“ o cílenou obstrukci potvrzuje nově i přímý zásah magistrátu do promítání v náhradních prostorech místního gymnázia, které zajistili sokolovští příznivci akce. Školský odbor krajského úřadu, který je zřizovatelem gymnázia, akci na gymnáziu zakázal.
Další náhradní prostor k promítání se místním nadšencům podařilo najít vzápětí. Promítat se bude v pátek od půl osmé večer v sokolovském evangelickém kostele na nábřeží Petra Bezruče.
Za obstrukcemi s promítáním v Sokolově a Přerově stojí jednoznačně politické důvody, což otevřeně popsal pro místní Deník přerovský radní Petr Vrána z hnutí ANO: „Všichni víme, že to má politický podtext — jednak by tam měla být představena kniha a pak film, který je proti panu Babišovi. Za kampaň se považuje i to, když někdo řekne nějaké sdělení v neprospěch strany či hnutí. Tohle je, prosím, kampaň,“ řekl.
Autoři knihy Žlutý baron naopak pokládají za projev politické zvůle snahu úřadů bránit šíření knihy a filmu mezi občany. „Dobře to ilustruje, co by nás asi čekalo, kdyby se politické hnutí ANO dostalo k moci. Na knížce jsme pracovali před dva roky, je plná příběhů lidí, které Babiš poškodil, a faktických informací o tom, jak ovlivňuje rozhodování státu ve svůj osobní prospěch. Snaha dostat informace k lidem není žádná kampaň, je to normální turné, které se při prezentaci nových důležitých knih, o které je zájem, dělají běžně,“ odmítla argumenty politiků ANO Zuzana Vlasatá.
„Jsme rádi, že nám politici v Sokolově a v Přerově pomáhají s propagací akce,“ komentoval věc Jakub Patočka. „Pěkně ukazují, proč bylo velmi prozíravé pojmenovat naše občanské sdružení, které turné organizuje, Svoboda projevu,“ dodal. Původní náklad knihy deset tisíc kusů je rozebraný. V tomto týdnu vyjde dotisk a připravuje se e-kniha. Autoři předpokládají další nárůst zájmu o knihu v souvislost s uvedením filmu Selský rozum do kinodistribuce a s jeho plánovaným zařazením do programu České televize.