Babiš za sebe navrhuje poslance Pilného a připravuje se na kampaň
Jan GruberPředseda vlády Bohuslav Sobotka přijal na Úřadu vlády Andreje Babiše, který mu oznámil, že kandidátem na post ministra financí je poslanec Ivan Pilný. Sobotka se k návrhu zatím nevyjádřil. Nejprve se chce s Pilným setkat.
Andrej Babiš ve středu po poledni představil předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi kandidáta politického hnutí ANO, který by ho měl nahradit na postu ministra financí. Premiér navrhl Babiše odvolat před dvanácti dny kvůli podezření z krácení státu na daních a ovlivňování médií, která ještě před časem přímo vlastnil.
Kandidátem druhé nejsilnější vládní strany na pozici šéfa státní kasy je předseda hospodářského výboru Poslanecké Sněmovny a poslanec hnutí ANO Ivan Pilný. Babiš řekl, že stojí o rychlé vyřešení vládní krize. Zopakoval, že odmítá předčasné volby i vypovězení koaliční smlouvy. Na závěr krátké improvizované tiskové konference dodal, že se pomalu připravuje na volební kampaň. Sobotka se k nominaci Pilného nevyjádřil, nejprve se s ním chce sejít. Teprve poté oznámí své rozhodnutí.
Ivan Pilný založil českou pobočku Microsoft, byl také prvním generálním ředitelem Microsoft Česká republika. Byl předsedou představenstva Českého Telecomu. Posléze stál v čele alternativního operátora eTel. Působil jako prezident Sdružení pro informační společnost. Nyní je prezidentem Tuesday Business Network. V roce 2009 spoluzaložil politickou stranu Občané.cz, v roce 2010 za ni kandidoval do Sněmovny, ale neuspěl. Do dolní komory Parlamentu pronikl až v roce 2013 jako nestraník na kandidátce hnutí ANO. O rok později do hnutí ANO vstoupil.
Po úterním jednání předsednictva politického hnutí ANO Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek oznámili, že „oslovili tři kandidáty na post ministra financí a všichni tři souhlasili“. Babiš zopakoval, že chce co nejdříve ukončit stávající vládní krizi. Ideální by prý bylo, kdyby návrh na jmenování nového ministra financí měl prezident na stole, ještě než se vrátí domů ze státní návštěvy Číny. Předseda hnutí ANO potvrdil, že jedním z možných kandidátů na post šéfa stání kasy je dnes navržený Pilný.
Další jména na tiskové konferenci neoznámil. Česká televize nicméně spekulovala, že ve hře je i ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, hovořilo se i o jménu ekonoma Aleše Michla. Na závěr svého vystoupení řekl, že „kandidáta, kterého navrhne, nebude mít premiér žádný důvod odmítnout. Premiér již dal najevo kritéria, myslím, že náš kandidát bude těmto kritériím odpovídat.“
Poslanci ANO chtěli Schillerovou
Během úterní dopolední tiskové konference poslaneckého klubu ANO jeho předseda Faltýnek řekl, že poslanci a poslankyně doporučili vedení hnutí ANO, aby již nenavrhovalo dalšího kandidáta na post ministra financí, ale trvalo na nominaci Aleny Schillerové, jejíž nominaci předseda vlády po jednání koaliční rady v pondělí odmítl.
„Nemohu souhlasit s tím, aby po odvolání Andreje Babiše z pozice ministra financí, zastávala tuto funkci jeho dosavadní náměstkyně pro daně a cla Alena Schillerová,“ řekl po koaličním jednání Sobotka. Podle premiéra nese Schillerová společně s generálním ředitelem Finanční správy Martinem Janečkem odpovědnost za pomalý a velmi neochotný přístup ministerstva financí a daňové správy ke kontrolám firem vydávajících korunové dluhopisy.
Předseda vlády dodal, že Babišova náměstkyně je spoluzodpovědná i za silně represivní způsob přístupu ke správě a výběru daní, který poškozuje a likviduje i poctivé firmy, například v oblasti zvýšeného používání zajišťovacích příkazů. Sobotka rovněž vyjádřil obavu, že by Schillerová byla jen „prodlouženou rukou a vykonavatelem pokynů současného ministra financí“.
Na slova předsedy vlády zareagovali otevřeným dopisem odbory Finanční správy. Ohradili se proti znevažování práce úředníku a požádali, aby politici nadále nezpochybňovali jejich nezávislost. Odbory odmítli, že by se Finanční správa nezabývala zneužitím korunových dluhopisů. Zároveň se vymezili vůči nařčením, že nadužíváním zajišťovacích příkazů likvidují poctivé podnikatele. „Jsme přesvědčeni o tom, že Finanční správa využívá zajišťovací příkazy jen v odůvodněných případech a při jejich realizaci s nimi nakládá co nejobezřetněji," stálo v dopise.