Vláda USA se rozhodla přestat s využíváním soukromých věznic
Radek KubalaKoncepčně je krok součástí snahy Baracka Obamy o reformu amerického vězeňství. Fakticky vychází z ministerské zprávy, dle níž jsou soukromé věznice dražší, násilnější a z hlediska prevence recidivy méně efektivní.
Americká vláda, konkrétně federální ministerstvo spravedlnosti, se rozhodla přestat s využíváním soukromých věznic. Oznámila to v závěru minulého týdne ministerská náměstkyně Sally Yatesová s tím, že opatření nabude účinnosti od začátku příštího roku.
Podkladem k rozhodnutí byly dle Yatesové závěry ministerské studie, ze které vycházejí soukromé věznice oproti veřejným jako dražší a méně efektivní z hlediska prevence recidivy vězňů. Také v nich častěji dochází k násilným incidentům.
„Soukromé věznice nedokážou šetřit na nákladech a neposkytují dostatek bezpečí. Zároveň je v nich nižší standard nápravných služeb i programů,“ uvedla Yatesová v tematickém prohlášení.
Zpravodajové z agentur doplňují, že v amerických soukromých věznicích si odpykává trest v současnosti na šest tisíc federálních vězňů. Z vlastní posudkové zprávy ministerstva pak vyzdvihují ještě další konkrétní závěry: v soukromých věznicích jsou například o osmadvacet procent častější rvačky; osmkrát častěji se také podaří vězňům propašovat mobilní telefon.
Zástupci provozovatelů soukromých věznic přitom zpochybňují právě tyto konkrétnosti nejvíce a poukazují na jiné studie, dle kterých je úroveň služeb v soukromých i veřejných věznicích srovnatelná. Rozhodnutí ministerstva však chtějí respektovat.