Lidovci opustili brněnskou koalici. Prosadí odvolání ostatních radních?
Vratislav DostálNáměstkyně brněnského primátora Klára Liptáková oznámila, že lidovci opouštějí všechny pozice v radě města. K témuž vyzvali zástupce ostatních stran ve vedení města. Zda budou jejich odvolání prosazovat i na zastupitelstvu, jasné není.
Zástupci KDU-ČSL rezignují na všechny pozice v Radě města Brna. V pondělí před polednem to novinářům na tiskové konferenci oznámila náměstkyně primátora Petra Vokřála Klára Liptáková z KDU-ČSL. Deníku Referendum to řekla asistentka Liptákové Pavla Cajzlová. Lidovci zároveň vyzvali k rezignaci také zástupce hnutí ANO, Žít Brno a zelených. Ti to ale odmítají.
Na úterý je přitom naplánováno řádné jednání zastupitelstva. Je tedy otázka, jaký bude mít průběh a zda se opozice pokusí odvolat také zbytek radních včetně náměstků a primátora. Jasné je nyní pouze to, že koalice složená z hnutí ANO, Žít Brno a zelených nemá v zastupitelstvu většinu. A to ani v případě, že s nimi bude hlasovat TOP 09. K většině chybí takové alianci jeden hlas.
Program zastupitelstva přitom obsahuje řadu pro město zásadních bodů. „Pokud zítra nebude brněnská koalice usnášeníschopná, reálně hrozí následující: neodsouhlasí se zapojení volných zdrojů a tedy asi sto milionů do mateřských a základních škol. Nestihnou se tedy opravy přes letní prázdniny, zateplování či navyšování kapacit a všechny rekonstrukce škol se tak posunou o rok," řekl Deníku Referendum náměstek brněnského primátora Martin Ander ze Strany zelených.
Zároveň hrozí, že nebude odsouhlaseno vypsání výběrového řízení na novou školku pro 170 dětí na sídlišti Kamechy. „Na tento projekt čekají desítky obyvatel Bystrce, kde je kapacita školek dlouhodobě nedostatečná," upozornil Ander. Další hrozbou podle něj je, že se nepřijme vyhláška o zákazu provozování motorových člunů na brněnské přehradě. „Reálně jim tak budou všichni rekreanti muset čelit už toto léto. Lidovci pak mimo jiné neprosadí svůj projekt tzv. Senior Busů," vypočítává Ander.
Také podle náměstka primátora Matěje Hollana (Žít Brno) bude zajímavé sledovat, jak KDU-ČSL přistoupí k hlasování o bodech programu zastupitelstva, který připravila Rada, v níž lidovci dodnes seděli. „Zítra máme přidělovat peníze školám, na sport, schvalovat peníze městským částem, schvalovat projekt Senior busu na pomoc seniorům a handicapovaným, schvalovat evropské projekty. Pokud by tyto body neprošly, mnoho věcí se tento rok nebo nikdy nestane.“
Lidovci už dříve podepsali dohodu o společném postupu se sociálními demokraty. Tento blok může počítat také s podporou občanských demokratů. ČSSD, KDU-ČSL a ODS v zastupitelstvu disponují celkem třiadvaceti mandáty. Čtyři mandáty mají komunisté, součástí zastupitelstva je také nezařazený Tomáš Kratochvíl.
Kromě Liptákové z vedení města odchází radní pro koordinaci zdravotní péče Daniel Rychnovský a Vít Beran jako radní pro větší součinnost městských částí. Z postu předsedy finančního výboru zastupitelstva pak rezignuje Jaroslav Suchý. „Je to reakce na patovou situaci v zastupitelstvu. V radě sedí zástupci dvou táborů, z nichž nemá ani jeden většinu v zastupitelstvu,“ uvedla Liptáková na tiskové konferenci.
„Proto vyzýváme ke stejnému kroku, tedy k rezignaci na funkce, také zástupce druhého tábora, který sedí v radě. Tedy zástupce hnutí ANO, Žít Brno a zelených. A vyzýváme primátora Petra Vokřála, aby začal neprodleně jednat o vytvoření nové koalice, která by většinu v zastupitelstvu měla“ dodala Liptáková.
Klíčová otázka: je lidovecký klub jednotný?
Z prvních vyjádření politiků se ale nezdá, že by se chystal odstoupit z vedení města někdo další. „Já k tomu nevidím důvod. Ne proto, že bychom lpěli na funkcích, ale protože to životně ohrožuje chod města. Jen na úterním zastupitelstvu bychom měli schvalovat na 120 bodů, z nichž některé jsou pro město naprosto klíčové,“ uvedl primátor Vokřál pro server iDnes.cz.
„Ze svých funkcí dnes odstoupili všichni členové KDU-ČSL. K rezignaci následně vyzvali i zbytek Rady města Brna. Jejich rozhodnutí respektujeme, avšak ve chvíli, kdy není domluvená a podepsána jiná koalice s většinou v zastupitelstvu, se jedná o destabilizační krok pro celou správu města. Na bezvládí se podílet nechceme a nebudeme,“ řekl pak Matěj Hollan pro Deník Referendum.
„Což samozřejmě neznamená, že na zítřejším zastupitelstvu nebudeme odvolání za pomoci hlasů KSČM,“ naznačil Hollan scénář, dle kterého by mohla být odvolána kompletní rada. Deníku Referendum se ale nepodařilo zjistit, zda vůbec někdo z lidovců, případně z ostatních opozičních stran, navrhne podobný bod na program jednání úterního zastupitelstva.
Již minulý týden jsme nicméně kontaktovali všech sedm zastupitelů z KDU-ČSL s tím, co říkají na otevřený dopis třiašedesáti brněnských křesťanů, kteří lidovce de facto vyzvali k návratu do koalice složené na původním půdorysu. Na náš dotaz kromě jednoho zastupitele nikdo z lidovců nereagoval. Pro kontakt s novináři prý lidovecký klub určil výhradně Kláru Liptákovou.
Jedinou výjimkou byl Daniel Rychnovský, který přitom jednoznačně vyloučil, že by hlasoval pro odvolávání radních. „Osobně jsem se nikdy neangažoval proti dosavadní koalici, byť nebylo vždy vše ideální,“ uvedl Rychnovský. Zdůraznil přitom, že má osobní a velmi negativní zkušenost s Romanem Onderkou i Vlastimilem Žďárským z ČSSD.
„A nic mne k nim netáhne. Věřím, že dojednáme novou koalici a bude se pokračovat v dosavadní brněnské politice. Jsem absolutním odpůrcem jakéhokoliv násilného odvolávání radních a náměstků a ničeho takového bych se neúčastnil,“ dodal Rychnovský. Jeho odpověď nás ponoukla, abychom mu napsali ještě jednou.
Naznačuje totiž, že by klub lidovců nemusel být v krajní situaci, jakou odvolání vedení města nepochybně je, jednotný. Z jeho původní odpovědi se zdá, že je případně ochotný blok složený z hnutí ANO, Žít Brno, zelených a TOP 09 podpořit v situaci, kdy by k přežití potřeboval jeden hlas, který mu chybí k většině. Na dotaz, zda tomu tak skutečně je, Rychnovský nicméně reagoval opatrně.
„Nechci být mediálně vystavován jako nějaký zachránce koalice. Není tomu tak. Prosím o umírněnost v mediálních projevech, již tak mi to znesnadňuje pozici uvnitř KDU-ČSL. Trvám ale na tom, že pokud by někdo navrhl na program bod odvolání koaličních radních, tak ho nepodpořím. Zatím je situace nepřehledná a připomíná spíše bramboračku,“ uvedl Rychnovský ještě v pátek.
V pondělí — tedy po rezignaci lidovců — se nám jeho vyjádření zatím sehnat nepodařilo. Faktem ale je, že právě tento krok zástupců KDU-ČSL situaci svým způsobem vyjasnil. Klíčovou otázkou nyní je, zda je klub lidovců jednotný a zda má Klára Liptáková uvnitř klubu stoprocentní podporu.
Ukázat by se to mimo jiné mohlo právě v momentě, pokud by někdo z opozice navrhl na program jednání odvolání ostatních radních. Neboť aby byl takový manévr úspěšný, musí se naplnit dva ještě pořád téměř neslučitelné předpoklady: lidovci se budou muset opřít o hlasy čtyř komunistů a zároveň při tom zůstat jednotní.