Krize brněnské koalice skončila. Spor mezi ANO a lidovci se ale může vrátit
Vratislav DostálZástupci hnutí ANO, lidovců, zelených a Žít Brno podepsali dodatek koaliční smlouvy, který ošetřuje především personální a procesní otázky. Smlouva ale prozrazuje, že se strany neshodují na vzniku holdingu městských firem, který prosazuje ANO.
Koalice hnutí ANO, Žít Brno, lidovců a zelených bude i nadále vládnout v Brně. Vleklý spor především mezi ANO a KDU-ČSL strany ukončily podepsáním dodatku ke koaliční smlouvě. Lídři všech čtyř koaličních stran to veřejnosti oznámili na páteční tiskové konferenci.
Ta se konala po mimořádném jednání zastupitelstva, jehož jediným bodem byl záměr nákupu většinového podílu akcií Veletrhů Brno. Koalice návrh prosadila, na minulém zastupitelstvu přitom primátor Brna Petr Vokřál z hnutí ANO bod raději stáhl z jednání, nejspíš se obával, že by pro něj koaliční lidovci nemuseli zvednout ruku.
Kromě nákupu akcií BVV měli lidovci problém také s odvoláním radního Tomáše Kratochvíla, původně zvoleného za hnutí ANO, který byl v mezičase z hnutí vyloučen. Nelíbí se jim také plán, podle kterého má magistrátní koalice prosadit vznik holdingu městských firem.
Kratochvíl před několika týdny nakonec pod tlakem okolností na pozici radního rezignoval. Pokud jde o vznik holdingu městských firem, dodatek koaliční smlouvy potvrzuje, že nalezení kompromisního řešení koaliční formace teprve čeká.
Kratochvíla v Radě nahradí Staněk z ANO
„Krize v koalici byla zčásti způsobena naším vnitřním sporem,“ přiznal na páteční tiskové konferenci primátor Brna a místopředseda hnutí ANO Petr Vokřál. Navzdory tomu, že lidovci i zástupci ANO sondovali u opozičních subjektů vznik koalice na novém půdorysu, všechna čtyři uskupení se podle něj nakonec shodla, že chtějí pokračovat ve stávajícím formátu.
Primátor také přiznal, že ve hře byla i varianta spočívající v rozšíření stávající koalice o TOP 09. „Koaliční partneři měli k tomuto scénáři rezervovaný postoj,“ dodal Petr Vokřál s tím, že to byli především lidovci, kteří de facto vyloučili přímou účast TOP 09 v koalici.
Vokřál sice možná uvažoval o koalici ANO s ČSSD, avšak obě tyto strany nedisponují v zastupitelstvu dostatečným počtem hlasů, do většinové koalice by musely přibrat někoho dalšího. Také lidovci spřádali své plány, údajně uvažovali o koalici se sociálními a občanskými demokraty, TOP 09 a Stranou zelených. Takto široce rozkročená koalice by se navíc neobešla bez podpory komunistů.
Stranám tak vlastně nezbylo nic jiného, než se aspoň na nějaký čas dohodnout. Hned v úvodu koaličního dodatku se píše, že bývalého předsedu brněnského hnutí ANO a v současnosti bezpartijního Tomáše Kratochvíla nahradí ve funkci uvolněného radního pro správu městských účastí a členství Pavel Staněk z hnutí ANO.
„Koaliční partneři toto podpoří v rámci schvalování v orgánech města,“ uvádí se v dodatku. Další změnou je, že se současná radní Petra Rusňáková (ANO) stane uvolněnou radní pro marketink a cestovní ruch. Koaliční formace se shodly nakonec také na tom, že s ohledem na rozsah agendy v sociální oblasti bude vytvořeno místo uvolněného zastupitele, stane se jím Martin Freund z Žít Brno.
Mimo tyto personální návrhy dodatek obsahuje sedm bodů, které ošetřují například způsob, jakým budou napříště jednotlivé strany předkládat materiály na jednání Rady. Podle dokumentu musí být předjednané alespoň na úrovni primátora a jeho náměstků.
Další z bodů se věnuje rozpočtu, píše se v něm: „Koaliční partneři se dohodli, že do 28. 2. 2016 vytvoří mechanismy a harmonogram pro sestavení a projednání rozpočtu města v rámci koalice tak, aby už v první fázi sestavování rozpočtu byla hledána shoda na zapracování priorit všech koaličních partnerů.“
Spor lidovců a ANO se může vrátit
Vokřál na tiskové konferenci nepřipustil, že by se koaliční strany rozcházely v programových bodech. „Dodatek řeší především procesní záležitosti. Bylo potřeba předejít situacím, jaké jsme čelili v posledních týdnech,“ vysvětlil primátor. Na dotaz Deníku Referendum, zda dodatek řeší také programové otázky, Vokřál uvedl, že nikoli.
A naší další otázce, zda bude koalice nadále prosazovat holding městských firem, se kterým mají lidovci problém, se Vokřál v podstatě vyhnul. „Panuje shoda, že chceme městské firmy řídit co nejefektivněji,“ odvětil primátor na dotaz Deníku Referendum.
Také první náměstkyně Klára Liptáková z KDU-ČSL spor nechtěla příliš komentovat. Lidovci podle ní byli uspokojeni tím, že se vyřešila otázka odvolání radního Kratochvíla. „Preferovali jsme pokračování stávající koalice v případě, že se podaří vyřešit problém s panem Kratochvílem,“ uvedla Liptáková.
Ani ona, ani primátor tak na tiskové konferenci programový spor nepřipustili. Téměř celý dokument sice, jak tvrdí Vokřál, řeší personální či procesní pravidla v rámci fungování koalice, avšak formulací posledního bodu koaliční subjekty přiznávají, že jejich souhra není zas tak hladká, jak by se mohlo z atmosféry tiskové konference jevit.
Jde o jediný konkrétní programový bod dodatku. Píše se v něm, že v otázce právního uspořádání městských společností musí dojít k souladu všech koaličních stran. Vokřál s Liptákovou sice veřejně o sporu nemluví, tento bod koaličního dodatku nicméně potvrzuje, že existuje.
Je tedy otázkou, zda ho nyní strany vyřešily, anebo pouze odsunuly. Formulace v dodatku je natolik vágní, že o výrazné shodě mezi koaličními partnery stran vzniku holdingu hovořit nejspíš nelze.
Jeho založení bylo přitom jedním z klíčových témat hnutí ANO před volbami. Jak jsme v Deníku Referendum už psali, lidovci s ním mají ale už nějaký čas problém. Údajně se obávají koncentrace majetku a moci z něj plynoucí. Reálnou příčinou odporu je ale dost možná skutečnost, že by politické strany vznikem holdingu přišly o možnost dosazovat do dozorčích rad městských firem své zástupce.