Lidovci i nadále štěpí koalici v Brně, nově kvůli nákupu akcií Veletrhů Brno
Vratislav DostálKoaliční roztržka na magistrátu v Brně zatím rozuzlení nemá. Lídři koalice nenašli způsob, jak z rady odvolat Kratochvíla, který byl do minulého týdne členem ANO. Strany se navíc nově neshodují v přístupu ke koupi společnosti Veletrhy Brno.
Koalice hnutí ANO, lidovců, Žít Brno a zelených spory na magistrátu v Brně stále nevyřešila. A nejen to, k těm původním přibyl další. Lidovci kromě toho, že nechtějí zvednout ruku pro odvolání Kratochvíla z rady a mají problémy se vznikem holdingu městských firem, nově váhají také s nákupem většinového podílu akcií Veletrhů Brno.
Tomáš Kratochvíl, který byl po sporech s primátorem Brna Petrem Vokřálem minulý týden vyloučen ze strany, tak i nadále zůstává členem rady. Primátor se totiž neodvážil jeho odvolání prosadit na program jednání úterního zastupitelstva, které ho jako jediný orgán může odvolat.
Přesto zástupci koalice tvrdí, že míří k nové dohodě. Náměstek primátora Martin Ander Deníku Referendum řekl, že pracují na vzniku aktualizované koaliční smlouvy. „Bude obsahovat nové body ve dvou rovinách. V procesní části chceme smlouvu upravit tak, aby se jednotlivé koaliční strany vzájemně nepřekvapovaly návrhy, které nebudou koaličně předjednané,“ uvedl Ander.
Druhou rovinu, kterou musí nová smlouva ošetřit, je podle jeho slov personální politika. „Chceme předejít situacím, kterým právě nyní čelíme,“ vysvětlil náměstek primátora ze zelených. Pro odvolání Kratochvíla totiž odmítají hlasovat koaliční lidovci s argumentem, že to zakazuje stávající koaliční smlouva, ve které je Kratochvílovo jméno uvedeno.
Navzdory tomu, že lídři koalice hovoří o nové dohodě, v zákulisí brněnského magistrátu panuje nejistota, vyloučit nelze ani scénář, podle kterého dojde nakonec přece jen ke krachu současné koalice. Hnutí ANO, Žít Brno i zelení nesou s nelibostí především způsob, jakým jednají lidovci. Jejich zastupitelský klub totiž v pátek vyzval Kláru Liptákovou k tomu, aby začala vyjednávat s opozičními subjekty o nové koalici.
Kromě toho lidovci lavírují, zda mají zvednout ruku pro nákup většinového podílu města ve společnosti Veletrhy Brno. „Beru to jako zatím největší úspěch," komentuje přitom dohodu s dosavadním vlastníkem Messe Düsseldorf Vokřál. Podle našich informací už před jednáním zastupitelstva ale nepanovala uvnitř koalice o nákupu shoda. Vokřál prý dokonce pohrozil, že pokud návrh zastupitelstvem neprojde, bude to znamenat konec koalice.
Průběh jednání zastupitelstva i jeho výsledek zvěsti potvrdil. Koalice shodu nenašla a Vokřál byl donucen bod odložit. Zastupitelé ho projednají na mimořádném jednání zastupitelstva, které se uskuteční příští pátek 20. listopadu. Hnutí ANO, Žít Brno, lidovci a zelení tak mají deset dnů na to, aby dospěli ke kompromisu.
Pokud koalice podmínky nákupu prosadí, bude Brno od ledna vlastnit pětadevadesát procent společnosti, která v areálu BVV pořádá veletrhy. Vyřešit musí ale také již zmíněnou podobu nové koaliční smlouvy, způsob, jak z rady odvolat Kratochvíla a nakonec se nevyhnou také debatě o vzniku holdingu městských firem. Také s ním mají lidovci podle našich informací problém.
Vzhledem k rozložení sil v zastupitelstvu je nicméně pravděpodobné, že se KDU-ČSL pokusí o ústupovou strategii, pokud by totiž upřednostnila vznik koalice na novém půdorysu, svým voličům by museli její lídři mimo jiné vysvětlovat, proč usilují o vznik koalice, která by byla závislá na hlasech komunistů.
A navíc: v případě, že se současná koalice skutečně rozpadne, nezůstanou v takovém momentě zástupci hnutí ANO, Žít Brno nebo třeba sociální demokracie zcela jistě nečinní. Ostatně Vokřál se již se sociálními demokraty sešel. K případné spolupráci, která by zčásti reprodukovala situaci na centrální úrovní, by ale také v Brně musely ANO a ČSSD najít třetího partnera. K samostatnému vládnutí totiž tyto dvě formace nemají v zastupitelstvu dostatek hlasů.