Koaliční krize v Praze skončila, v nejužším vedení metropole jsou nově dvě ženy
Vratislav DostálDo doposud sedmičlenné rady pražští zastupitelé dovolili čtyři radní. Náměstkyní Adriany Krnáčové je Petra Kolínská ze zelených, dalšími třemi radními jsou od čtvrtka Daniel Hodek z ČSSD, Karel Grabein Procházka z ANO a Irena Ropková z ČSSD.
Pražští zastupitelé ve čtvrtek zvolili nové členy Rady hlavního města Prahy, která má opět plný počet členů — tedy jedenáct. Do vedení města byli zvoleni politici ze všech stran vládnoucí koalice. V nejužším vedení Prahy jsou od čtvrtka dvě ženy, novou náměstkyní primátorky Adriany Krnáčové byla zvolena Petra Kolínská ze zelených, radními pak Daniel Hodek (ČSSD), Karel Grabein Procházka (ANO) a Irena Ropková (ČSSD).
Ještě předtím, než koaliční zastupitelé dovolili Radu hlavního města, podepsali ve čtvrtek ráno doplněnou koaliční smlouvu. Zelení do ní prosadili několik programových bodů za to, že ustoupili od nominace svého předsedy Matěje Stropnického na post náměstka.
Sociální demokraté i zástupci hnutí ANO již na sklonku minulého týdne souhlasili s tím, že bude zajištěn trvalý každoroční příjem Fondu sociálního bydlení určeného na výstavbu bytů pro lidi, kteří nebydlí, případně jsou ohroženi ztrátou bydlení, a to ve výši asi šesti set milionů korun z výnosů hospodaření města s vlastním majetkem.
Zároveň vznikne mapa chybějící veřejné vybavenosti na území celého města, která bude závaznou součástí tzv. Územně-analytických podkladů, podle nichž rozhoduje stavební úřad o umístění nového developmentu. Trojkoalice si také vymohla, že ze všech investičních prostředků města na výstavbu a rekonstrukce půjdou dvě procenta na veřejné soutěže a realizace uměleckých děl ve veřejném prostoru.
Čtvrtým programovým požadavkem zelených a Trojkoalice je, aby skrze veřejnou architektonickou soutěž vznikl realizační projekt na konverzi Nákladového nádraží Žižkov na kulturně-vzdělávací centrum. I tento požadavek ČSSD a ANO akceptuje. Stejně jako to, že město koupí a zrekonstruuje pro potřeby neziskového sektoru objekt Kliniky. „Do doby zahájení rekonstrukce bude sloužit iniciativě, která se o jeho renesanci zasloužila,“ vysvětlil Stropnický.
Je to korupční koalice, tvrdí opoziční zastupitelé
Opozice označuje vznik staronové koalice za korupční. „Nová koalice vykročila zavedeným směrem, prakticky zdvojnásobila počet trafik ve výborech,“ uvedl zastupitel Pirátů Mikuláš Ferjenčík. „Asi nejlepší výkon dnes koalice předvedla, když nominovala přeběhlici Krobovou-Hášovou na místopředsedkyni výboru pro protikorupční opatření,“ doplnil Ferjenčík.
Podobně hovoří zástupci ODS. Podle jejich místopředsedkyně Alexandry Udženiji vznikla koalice největší politické korupce v dějinách České republiky. „Politická korupce v takovém rozsahu, která nemá obdoby. Hlavou a primátorkou má zůstat bývalá ředitelka Transparency International paní Krnáčová, která tímto krokem, kdy budou doslova upláceni jednotliví zastupitelé zejména klubu ANO, nastavuje nové korupční pořádky v ČR,“ dodala.
Piráti i ODS tvrdí, že na klubu zastupitelů klubu ANO údajně koloval papír, kde měl každý zastupitel ANO zajištěno trafiku za osmdesát až sto tisíc korun. „Přeběhlice Monika Krobová Hášová má stále trafiku v dozorčí radě PRE ve výši 1,5 milionu korun ročně, díky čemuž má koalice o jeden hlas navíc. Pro nás to znamená, že koalice trafikantů pokračuje a to rozhodně nepodpoříme,“ uvedli Piráti s tím, chtějí tento systém z Prahy naopak vymýtit.
Konec půlročního provizoria
Ať je to jakkoli, ve čtvrtek v Praze skončila osmiměsíční politická krize, která započala nejpozději loni v srpnu poté, co pražská primátorka Adriana Krnáčová podrazila svého tehdejšího náměstka a nechala radními hnutí ANO a ČSSD prohlasovat svůj návrh pražských stavebních přepisů. Přitom jejich vznik měl v gesci právě zástupce zelených a Trojkoalice v radě Matěj Stropnický.
Tento manévr Krnáčová nikdy věrohodně nezdůvodnila, nejspíš byl součástí plánu tehdejší předsedkyně ANO v Praze Radmily Kleslové a sociálních demokratů zbavit se Stropnického, který dlouhodobě překážel především plánům pražských developerů.
Na sklonku října pak pražské zastupitelstvo Stropnického z postu náměstka primátorky skutečně odvolalo. Pro jeho odvolání tehdy hlasovalo dvaačtyřicet ze čtyřiašedesáti přítomných zastupitelů. Proti byli zástupci Trojkoalice, Pirátů a komunistů. A také pět ze sedmnácti zastupitelů hnutí ANO, kteří odmítali jednat podle scénáře Kleslové. Pro odvolání Stropnického hlasoval zbytek ANO, ČSSD, ODS a TOP 09.
Na tom samém jednání zastupitelstva — a v reakci na odvolání Stropnického — byli odvolání také další tři radní, jeden z hnutí ANO, dva z ČSSD. Následovala prosincová iniciativa TOP 09, jejíž ambicí bylo přetáhnout Trojkoalici na svou stranu, utvořit většinu ještě s ODS, nezávislými zastupiteli kolem Tomáše Hudečka a Piráty a poslat ANO a ČSSD do opozice. Z vyjednávání ale nakonec odešel bývalý primátor za TOP 09 Tomáš Hudeček, plán tudíž zkrachoval.
Těžiště se tak sice vrátilo na stranu ČSSD a ANO, avšak ke vzniku většinové koalice se oběma subjektům dlouho dopracovat nepodařilo. Situaci neodblokoval ani jejich pokus vtáhnout do projektu původní koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice také občanské demokraty.
Nakonec se všichni zúčastnění vrátili k půdorysu koalice, na kterém nalezli shodu již na podzim 2014 po komunálních volbách. A primátorka Adriana Krnáčová novinářům ve čtvrtek řekla, že věří v hladké fungování koalice, prý si přeje, aby ve staronovém složení vydržela do konce volebního období.