Ernst Tugendhat osmdesátiletý
Jan SapákJubileum Ernsta Tugendhata vede architekta Jana Sapáka k zamyšlení nad jeho životem a osobností, i epochou, ve které filozof žije a žil.
Dnes se dožívá osmdesáti let jeden z nejvlivnějších filosofů současného světa — Ernst Tugendhat. Mimovolně je to také připomínkou, že stejně dlouho ovlivňuje světovou architekturu i epochální dílo, které s ním má společné jméno — po filosofově otci. Zde ale souvislosti končí.
Ernst Tugendhat si dává velmi záležet na tom, aby vila, která byla tak trochu stavěna i pro něj, s ním nebyla pokud možno spojována. Přiznám se, že jubileum proslulého a respektovaného filosofa mi připomenula jeho akcentovaná poznámka, že se narodil pouhý den po Masarykových osmdesátinách a jen o vlásek mu tak „unikla prémie,“ kterou byly obdařeny všechny děti narozené v onen den.
Inu, dnes je i Ernst Tugendhat osmdesátníkem. Všechno nejlepší. Ona poznámka se vázala na můj dotaz, zdali náhodou nebyl Masaryk ve vile na počátku třicátých let. Řekl mi tehdy (v roce 2002): „Co vás nemá, Masaryk byl gigantickou osobností, o tom bych musel něco vědět“. Bylo vidět, jak velký respekt k němu chová, i když možná více k humanistovi a státníku než k filosofovi.
Ernst Tugendhat se narodil v Brně, nikoliv však ve vile, která ještě nebyla dokončena, ale do prozatímního bytu. Rodina byla prodchnuta německou kulturou a mluvilo se zde v podstatě jen německy. Dědeček (Alfred Löw-Beer), u kterého trávil dlouhý čas, byl v pravém smyslu slova německý kulturní (!) nacionál.