Myanmarská junta schválila zákony o nových volbách, státní média je postupně představují veřejnosti. Podle jejich přesné podoby se hlavní opoziční strana rozhodne, zda se voleb zúčastní. První známý návrh zákona posiluje pozici junty.
Nejvyšší představitel myanmarské junty generál Than Šwe včera podepsal pětici zákonů, jež mají umožnit konání voleb. Barmánci volili naposledy v roce 1990, zákony jsou proto toužebně očekávané. Státní média doposud zveřejnila obsah jen prvního z nich. Vše ale nasvědčuje tomu, že k proklamované demokracii, kterou generálové slíbili zavést, budou mít schválená pravidla daleko.
První ze zákonů upravuje dle agentury AP složení volebních komisí. Do té ústřední by měla nominovat všechny členy junta. Další legislativa má být zaměřena na způsob registrace politických stran, vedení předvolebních kampaní a nasazování kandidátek do jednotlivých volebních obvodů.
Kromě toho mají zákony určit, jak bude probíhat hlasování do Sněmovny reprezentantů a Domu národností, což jsou dva nejvyšší legislativní orgány země. AP podotýká, že jejich složení však stejně nebude odpovídat výsledkům voleb, protože podle myanmarské ústavy z roku 2008 musí ve 440členné Sněmovně reprezentantů zasednout více než sto zástupců armády a v Domě národností (224 křesel) rovných 168.
Hlavní opoziční strana Národní liga pro demokracii považuje už samu ústavu za nespravedlivou. Proto dosud nepotvrdila, zda se voleb zúčastní, a své rozhodnutí učiní až po odtajnění úplného znění nových volebních zákonů.
Podle BBC je ale už teď jisté, že nejznámější představitelka opozice a nositelka Nobelovy ceny míru Aun San Su Ťij se do voleb nezapojí. Su Ťij vyhrála v posledních volbách, které se konaly v roce 1990. Junta ale označila volební výsledek za neplatný a moc si ponechala. Su Ťij je od té doby většinu času v domácím vězení, které jí junta pod nejrůznějšími záminkami prodlužuje. Naposledy se tak stalo vloni, to když k disidentce pronikl jistý náboženský misionář ze Spojených států.
Generál Than Šwe již dříve prohlásil, že pouze jeho režim může připravit volby, které zajistí demokracii. V únoru navíc Barmánce významně upozornil, že mají ve volbách učinit ten „správný výběr“. Podle BBC je jeho poznámka chápaná mnoha lidmi jako skrytá pohrůžka podporovatelům jiných než režimních kandidátů.
Více informací:
BBC Burma military passes key election laws
AP / The Independent Burmese junta unveils election plans