Kam s Ivanem Langerem?
Petr DimunPetr Dimun o podivných okolnostech, za nichž Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zadržel hejtmana Rozbořila.
Nikdy bych neřekl, že se to stane. Ale stalo a já se zastávám Ivana Langera. Mám pro to hned několik věcných důvodů.
Celá ta aktuální věc vypadá spíš než jako obyčejný kriminální případ jako válka policajtů. Jeden policejní útvar šetří ten druhý a navíc si uzmul kompetence policejní inspekce. Protikorupční útvar měl sem tam ambice být konkurentem Šlachtova ÚOOZ, což je nyní minimálně na pár měsíců, ne-li let, vyloučeno.
Policejní inspekce, GIBS, to nebyla a není žádná večerní škola vaření. A vyšetřování policistů není med. Hodnotíte, zda styk se zločinem a výměna informací je či není „za hranou“, a přitom když chce policajt dělat dobře práci, za hranou musí být vždy.
Stejně tak není med být jako policista vyšetřován inspekcí. To jste třeba kvůli agilnímu advokátovi, či v horším případě vinou svých policejních kolegů, rok na polovině platu. A plat u řadových policistů, třebas i z takzvaných elitních útvarů, není nic moc ani tak. Znám příběhy dobrých policistů, co po střetu s inspekcí, v kombinaci s novináři, byli zničeni a ztratili ne práci, ale její smysl.
O ÚOOZ, a Robertovi Šlachtovi zvláště, se ví, že GIBS nerad. Podepsala se na několika jeho lidech, zničila jeho souvěrce, snažila se i o něj. Uvidíme, zda ovšem bude nadále udržitelné, aby Šlachtův elitní útvar byl bez dohledu, leda ze strany vybraných, kamarádských, státních zástupců.
Zbraslav pod Šlachtou nikdy neměla ráda dohled policejního prezidia. Buď je měla v lepším za klotové rukávy, v horším za součást problému. Lze to, jak už bylo napsáno, s ohledem na nutném lavírováni na hraně mezi zákonem a jeho formálním porušováním, i pochopit. Ovšem tisková konference policejního prezidenta Tuhého vyslala jasný signál: nevíme, co se děje, ale dali nám čas na rozmyšlenou. Tohle nelze přejít a neřešit.
A dále: O procesních úkonech v „případu Olomouc“ rozhodoval stejný soud jako v případu Nagyová a spol., u něhož se soudce Vicherek, který „vazbil“ exposlance z případu Nagyová, stal mezitím místopředsedou pro trestní úsek. Justice si na náhody nehraje, a rád si proto počkám na zdůvodnění.
A v neposlední řadě mi nesedne reakce Andreje Babiše. Většinou bývá buď hystericky negativní či hystericky pozitivní. V této věci je ovšem pozoruhodně věcný, připravený. Souhlasím s ním, že je to na svolání Bezpečnostní rady státu a divím se premiérovi, že to neudělá. Jen asi vidím jiné důvody, proč by se měla sejít, než Andrej Babiš. No, snad se pan premiér probudí.