Cena domů v Detroitu klesla na pár dolarů
Petr SalamonNa Detroit dolehla hypotéční krize a problémy automobilek. Mnohé domy jsou opuštěné nebo polorozbořené, většina z nich včetně těch lepších stojí jen pár dolarů. Někteří ale situace využívají k projektům obnovy celých čtvrtí.
Ceny nemovitostí v Detroitu, městě dříve prosperujícímu díky automobilovému průmyslu, klesly o osmdesát procent. Některé domy se dají pořídit za pouhý jeden dolar. Stojí za tím problémy velkých automobilek a hypotéční krize, kvůli kterým také přišla o práci bezmála jedna třetina místních obyvatel.
Realitní makléřka Joan Wilsonová nabízí dům se třemi ložnicemi na Albany street za jeden dolar. Říká, že více než polovina domů, které má nyní v nabídce, stála dřívější majitele desítky tisíců dolarů. „Velká většina zájemců hned na začátku řekne, že chce zabavený dům,“ uvedla Wilsonová.
Banky často zabavují nemovitosti lidem neschopným splácet hypotéky. Často převezmou domy, které byly dřívějšími vlastníky jednoduše opuštěny. Hodnota domů totiž běžně klesá na pouhý zlomek cen hypoték, za které byly pořízeny. Banky pak tyto nemovitosti nabízejí za pár dolarů.
Například umělec Jon Brumit, který má také finanční problémy, si koupil dům v Detroitu za sto dolarů. Z toho pětadevadesát dolarů stál pozemek, zbytek dům samotný.
„Ve střeše byla veliká díra, kterou udělali hasiči, když se snažili uhasit dva žhářské pokusy. Oba dva předchozí majitelé dům zapálili, když se chtěli vysvobodit z hypoték,“ řekl Brumit. Zapalování domů kvůli vidině peněz z pojištění, které můžou pomoci splatit hypotéku, není v Detroitu neobvyklé.
Jim Feltner se zabývá vyklízením zabavených domů. Spolu se svými zaměstnanci vynášejí oblečení, boty i nábytek z pokojů na zahradu před domy, kde si je vyzvedne stěhovák. „Žiji v Detroitu čtyřicet let a zažil jsem doby, kdy vrchol cen dosahoval statisíců dolarů. Nyní dosahují ceny nejdražších domů pouze dvaceti tisíc dolarů,“ uvedl Feltner.
Někteří lidé ale přistupují k opuštěným domům a vybydleným oblastem města jako k příležitosti. Jeden opuštěný blok domů byl přeměněn v umělecké a hudební centrum plné kaváren.
John George si koupil opuštěný dům v ulici, v níž následně založil spolek Blight busters (Krotitelé zmaru), jehož cílem je obnova lokality. Neopravitelné domy bourají a na jejich místech zakládají obecní zahrádky a pole. V plánu mají také stavět větrné elektrárny. „Chceme Detroit zmenšit, vrátit mu přiměřenou velikost,“ uvedl George.
Další informace:
Guardian Detroit homes sell for $1 amid mortgage and car industry crisis