Wagnerová: Ústava hovoří jasně, Zeman musí Chládka odvolat neprodleně
Vratislav DostálMiloš Zeman nepřijal návrh na odvolání ministra školství Marcela Chládka. Prý se s ním chce nejdříve sejít. Bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová upozorňuje, že akt odvolání je podle Ústavy třeba provést bez zbytečného odkladu, tj. neprodleně.
Bývalá ústavní soudkyně a současná senátorka Eliška Wagnerová kritizuje postup prezidenta Miloše Zemana, který o víkendu oznámil, že zatím nepřijme premiérův návrh na odvolání ministra školství Marcela Chládka. Česká ústava v tomto podle Wagnerové hovoří jasnou řečí: prezident musí jednat bez zbytečného odkladu. Ani rozhovor s odvolávaným ministrem podle ní nemůže vést k rozhodnutí jej neodvolat.
Prezident svůj postup totiž odůvodnil tím, že se chce s Chládkem nejprve setkat, čas na schůzku má ale až ve čtvrtek. Předseda vlády Bohuslav Sobotka návrh na Chládkovo odvolání poslal na Pražský hrad již minulý týden v pátek. Prezidenta zároveň požádal, aby do jmenování nového ministra pověřil řízením úřadu ministryni práce Michaelu Marksovou-Tominovou.
„Článek 74 Ústavy říká,“ upozorňuje Wagnerová, „že prezident odvolá člena vlády, navrhne-li mu to předseda vlády.“ Formulace „odvolá“, zdůrazňuje bývalá ústavní soudkyně, je legislativním vyjádřením smyslu „musí odvolat“. V tomto případě podle jejích slov prezident žádnou vlastní diskrecí nedisponuje.
„Pokud se chce s odvolávaným členem vlády sejít a diskutovat s ním, má jistě možnost, avšak akt odvolání je třeba provést bez zbytečného odkladu, tj. neprodleně. Jakkoliv milý rozhovor s odvolávaným členem vlády nemůže vést k prezidentovu rozhodnutí jej neodvolat,“ uvedla Eliška Wagnerová v rozhovoru pro Deník Referendum.
„Pokud by tak postupoval, měla by se vláda, respektive premiér, obrátit na Ústavní soud s návrhem na vyřešení vzniklého kompetenčního konfliktu, spočívajícího v nečinnosti prezidenta tam, kde konat má a musí,“ vysvětluje a dodává: „Nelíbí se mi prezidentům prvoplánově provokativní styl ústava-neústava, zákony-nezákony.“
Připomíná také, že Zeman sliboval v prezidentském slibu, že obojí bude dodržovat. „Jeho dosavadní příspěvek k budování právního státu založeného na určitých konstitutivních hodnotách je nulový, respektive záporný,“ uzavřela Wagnerová rozhovor pro Deník Referendum
Sobotka nicméně doufá, že prezident bude postupovat v souladu s ústavou. Řekl to po nedělní schůzce s prezidentem v Lánech. „Myslím, že pan prezident bude postupovat v souladu s ústavou. V situaci, kdy předseda vlády navrhne odvolání ministra, tak ústava předpokládá, že prezident republiky takovému návrhu vyhoví," připomněl premiér a předseda sociální demokracie.
Premiér již také zahájil rozhovory s kandidáty na post ministra školství. V úterý ráno se také sešel s předsedou školských odborů Františkem Sobčíkem. Jako možné kandidáty média nejčastěji zmiňují prorektora Univerzity Karlovy Stanislava Štecha, bývalou senátorku Alenu Gajdůškovou, stávající senátorku Evu Sykovou či náměstkyni ministra pro lidská práva Kateřinu Valachovou.
Jméno nového ministra či ministryně školství premiér veřejnosti oznámí v pátek. To, že chce Sobotka navrhnout odvolání Chládka, zveřejnil tiskový odbor vlády minulý týden ve čtvrtek. Sobotka jeho odvoláním reagoval na čtvrteční zprávu MF Dnes, podle které si zaměstnanci ministerstva opakovaně stěžovali na svého šéfa, prý je Chládek častoval sprostými nadávkami, na adresu žen pak měl podle zjištění listu pronášet nevhodné poznámky.
„I když deník MF Dnes nelze považovat za nezávislé médium, vzhledem k tomu, že patří aktivnímu politikovi, kterým je předseda hnutí ANO Andrej Babiš, a tyto noviny tak mohou být velmi snadno využity k vedení politicky motivovaných kampaní, nebudu zveřejněné informace zlehčovat,“ uvedl Sobotka. Chládek nicméně všechna nařčení deníku odmítá, podle něj jsou nepravdivá, chce se proti nim bránit a svou rezignaci by vnímal jako jakési „přiznání viny“.
O závažných prohřešcích v chování Marcela Chládka vůči podřízeným se nicméně mezi zasvěcenými mluvilo delší dobu. Po ministryni spravedlnosti Heleně Válkové, ministru dopravy Antonínu Prachařovi a ministryni pro místní rozvoj Věře Jourové je čtvrtým členem koaliční vlády Bohuslava Sobotky, který v úřadu skončí předčasně. Zároveň jde o prvního ministra za ČSSD, předchozí tři byli do vlády nominování hnutím ANO.