Do velké mediální rady sněmovna zvolila kandidáty koalice i opozice
Vratislav DostálPoslancům se podařilo v prvním kole první volby zvolit sedm radních RRTV. Zástupce v ní budou mít všechny sněmovní strany kromě Úsvitu. O poslední osmé uvolněné místo se utkají Ivan Krejčí z ČSSD a Miroslav Konvalina, kterého nominovalo ANO.
Poslanci zvolili sedm nových radních Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Při volbě se podrželi dosavadní tradice, dle které strany zastoupené v dolní komoře zohledňují sílu jednotlivých parlamentních stran, složení rady tak zrcadlí rozložení sil jednotlivých frakcí v Poslanecké sněmovně.
Do Rady byli zvoleni dva kandidáti ČSSD (Martin Bezouška a Dagmar Zvěřinová), o zbylých pět mandátů se rozdělily všechny ostatní sněmovní strany až na Úsvit rovnoměrně, každé z nich se podařilo do RRTV protlačit jednoho svého kandidáta. Kromě Bezoušky a Zvěřinové byli zvoleni Radka Burteková (ANO), Marek Poledníček (KDU-ČSL), Václav Mencl (ODS), Daniel Novák (KSČM) a Dana Jaklová (TOP 09).
V prvním kole tak byli zvoleni čtyři zástupci koaličních stran a tři zástupci opozice. Do druhého kola postoupili Ivan Krejčí za ČSSD a Miroslav Konvalina, jehož nominovalo hnutí ANO. O posty radních v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) se ucházelo celkem dvanáct kandidátů.
Poslanci vybírají osm nových radních, tedy více než dvě třetiny rady. Ta má třináct členů. Na rozdíl od volby do Rady České televize či Českého rozhlasu nominace nemají v kompetenci občanská sdružení, univerzity či církve, nýbrž sněmovní kluby. Každý z nich má právo nominovat své kandidáty.
Nejvíce jich nominovala ČSSD, celkem čtyři: Martina Bezoušku, který mandát obhajuje, stávajícího předsedu rady Ivana Krejčího, Marka Zemana, který byl dříve tiskovým mluvčím Bohuslava Sobotky na ministerstvu financí a bývalou senátorku za ČSSD Dagmar Zvěřinovou.
Hnutí ANO a lidovci do RRTV nominovali po dvou zástupcích. Za KDU-ČSL se bude o hlasy poslanců ucházet bývalý člen Rady České televize Radek Mezulánik a předseda krajského výboru lidovců v Karlovarském kraji Marek Poledníček. Hnutí ANO do volby vyslalo bývalou mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Radku Burtekovou a bývalého novináře a současného šéfa tiskového odboru ministerstva spravedlnosti Miroslava Konvalinu.
Opoziční KSČM, TOP 09 a ODS do volby vyslaly celkem čtyři kandidáty. Za ODS kandiduje bývalý novinář Milan Bouška. Také on, podobně jako Krejčí a Bezouška, svůj mandát v radě obhajuje. Druhým kandidátem občanských demokratů je jejich exposlanec Václav Mencl. Komunisté nominovali advokáta Daniela Nováka, TOP 09 novinářku a bývalou radní Českého rozhlasu Danu Jaklovou.
Radu pro rozhlasové a televizní vysílání tvoří třináct členů, rada dohlíží na zachovávání a rozvoj plurality programové nabídky a informací v oblasti rozhlasového a televizního vysílání. Členy rady, kterých je třináct, jmenuje a odvolává předseda vlády na návrh Poslanecké sněmovny na dobu šesti let. Člen rady musí mít více než dvacet pět let, musí mít trvalé bydliště v České republice a být trestně bezúhonný.
Do působnosti rady patří mimo jiné udělování, změny a odnímání licencí k provozování rozhlasového a televizního vysílání, vydávání, změny a zrušování rozhodnutí o registraci k provozování převzatého vysílání či monitorování vysílání a ukládání sankcí podle zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání.
Letos v květnu končí funkční období sedmi členům rady. Konkrétně předsedovi rady Ivanu Krejčímu a místopředsedům Milanu Bouškovi a Pavlu Foltánovi. Z řadových členů pak Martinu Bezouškovi, Janu Kostrhunovi, Daliboru Matulkovi a Jiřímu Šenkýřovi.