Živě: předsedkyní zelených je Drápalová
Redakce DRNástupkyní Ondřeje Lišky v čele Strany zelených je Jana Drápalová. V prvním kole volby dostala 115 hlasů, Štěpánka volilo 69 a Tomáše Schejbala jedenáct delegátů a delegátek. Drápalová již dříve avizovala, že bude předsedkyní pouze rok.
21:00 Michal Berg se právě vzdal kandidatury na post prvního místopředsedy strany ve prospěch Petra Štěpánka. Prognóza je tím pádem jasná: prvním místopředsedou bude zvolen právě Štěpánek.
Výsledky volby prvního místopředsedy strany budou známy odhadem kolem půlnoci. On-line Deníku Referendum proto končíme již nyní. Předsedkyní Strany zelených byla podle očekávání zvolena Jana Drápalová.
Z atmosféry sjezdu bylo zřejmé, že většina delegátů přijela do Brna již rozhodnuta. Žádný boj se prakticky nekonal, také debata před volbou předsedy byla mdlá. Trochu pozdvižení vyvolal pouze Tomáš Schejbal. Jeho vystoupení na sjezdu lze označit za zdařilou performance.
Jakoby se všichni připravovali na sjezd, který se uskuteční napřesrok. Teprve na něm se bude nejspíš rozhodovat o budoucnosti zelených v české politice. Letos se zcela jistě relevantní silou nestanou, ostatně nebudou k tomu mít asi ani příležitost.
Zvolení Drápalové tak odsouvá reálný mocenský střet až na příští sjezd. Může zároveň připravit půdu pro kandidaturu senátora Václava Lásky na předsedu. Manévr s Drápalovou v čele zelených lze intepretovat tak, že má umožnit Láskovi získat uvnitř strany podporu, kterou v současnosti nemá.
Děkujeme za pozornost, výsledkům sjezdu se budeme v komentářích věnovat v následujících dnech. On-line zpravodajství DR připravovali Vratislav Dostál a Jan Gruber.
20:45 Na prvního místopředsedu strany bude kandidovat Petr Štěpánek, Michal Berg a Jan Šlechta. Pokud budou delegáti volit podle stejného vzorce jako předsedkyni, za favorita je možné označit Michala Berga. Právě jeho si Drápalová na post prvního místopředsedy přeje. Nyní se znovu opakuje stejná procedurální debata jako před volbou předsedkyně strany.
20:25 Volební komise spočítala hlasy, předsedkyní strany se hned v prvním kole podle očekávání stala Jana Drápalová. Dostala celkem 115 hlasů. Štěpánka volilo devětašedesát a Schejbala jedenáct delegátů. Mimo jiné to znamená, že prvním místopředsedou strany musí být na právě probíhajícím sjezdu zvolen muž.
Zvolení Drápalové také znamená, že volba předsedy či předsedkyně čeká zelené příští rok znovu. Na rozdíl od letošního roku budou na příštím sjezdu volit kompletní předsednictvo.
20:10 Podle neoficiálních výsledků byla hned v prvním kole zvolena předsedkyní zelených Jana Drápalová. Podle zjištění Deníku Referendum obdržela 58 % hlasů. Oficiální výsledky budou známy v řádu minut.
19:55 Hovořili jsme s politologem Milanem Znojem. Podle něj jsou zelení, a průběh sjezdu to potvrzuje, v limbu nebo v mezidobí. „Pomohlo by jim zřejmě přejít od české pravice k levici,“ tvrdí Znoj. Podle něj přitom nemohou spoléhat na jasnozřivé vůdce, nýbrž spíše na úspěchy v komunální politice.
„Mají úspěšné politiky v Praze a v Brně. Potřebují uspět v krajských volbách. Pak se uvidí, jestli mají na víc. Jejich návrat do vrcholné politiky může připomínat spíše klidnou cestu lidovců než oslnivý vzestup nových populistů,“ uzavírá politolog.
19:30 Podle zákulisních informací nelze vyloučit, že o novém předsedovi či předsedkyni bude rozhodnuto již po prvním kole volby. Vše nasvědčuje tomu, že delegáti upřednostní Janu Drápalovou. Volby právě skončily, začne přepočítávání hlasů.
19:15 „Navzdory nářkům,“ tvrdí Štěpánek, „jsme se za posledních pětadvacet let posunuli ke společnosti otevřenější, demokratičtější a svobodnější.“ Přesto se objevují významná rizika. Jedním z nich je podle něj transatlantická smlouva TTIP.
„Jako společnost bychom měli být tolerantní, abychom ty, kteří se rozhodli neočkovat děti, netrestali. A tímto způsobem bychom měli postupovat i v dalších oblastech.“ Zelení podle Štěpánkových představ dávají lidem možnost volby. Nesoudí a neodsuzují. Naopak budují otevřenou a tolerantní společnost.
Štěpánek jako ostatní kandidáti podpořil spolupředsednictví, a to za předpokladu důkladné změny stanov. Na závěr dodal, že by byl rád, pokud by Jana Drápalová pokračovala ve funkci první místopředsedkyně.
Nyní delegáti přistoupí k volbě předsedy či předsedkyně. Výsledky budou zveřejněny ve 20:15.
19:10 Jana Drápalová v reakci na debatu delegátů uvedla, že chce stranu stavět jako otevřenou. Nechce být jedinou tváří zelených, ale ráda by podporovala ty, kteří jsou odborně schopní v jednotlivých tématech. V projevu přiznala, že ji se Štěpánkem pojí mnohá témata a mají na spoustu věcí společný pohled. Podporuje diskusi o možném spolupředsednictví ve straně. A na pozici prvního místopředsedy by nejraději viděla Michala Berga.
19:05 Jako první odpovídal Tomáš Schejbal. Řekl, že podporuje spolupředsednictví ve straně. Rád by prý, aby se do čela strany postavil Matěj Stropnický, Martin Škabraha a Ondřej Slačálek. Poté budou podle jeho názoru zelení schopni oslovit deprivované vrstvy obyvatelstva, kterých stále přibývá.
19:00 Kandidáti na nejvyšší post ve straně reagují na diskusi delegátů. Mezitím zveřejňujeme glosu komentátora Deníku Referendum Patrika Eichlera o zelených a jejich budoucnosti:
„Strana zelených trpí ve veřejném prostoru neschopností spojit akcent na modernizaci společnosti s otázkou pracovních míst. Například obnovitelné zdroje energie jsou ideálním spojením těchto témat - na jedné straně jde o modernizaci výroby a demokratizaci přístupu k energii, na straně druhé je to výraz proměny zaměstnanosti, kterou dnes zažíváme. Bez sociálního akcentu se ale nedá o modernizaci společnosti mluvit.
Ani Jana Drápalová, ani Petr Štěpánek nepatří mezi veřejně známé postavy. Oba mohou stavět na své komunální zkušenosti, ale to je na vedení celostátní strany málo. Důležitá byla poznámka Pavla Šaradína z dnešního jednání sjezdu - bez profesionálního aparátu se strana do Sněmovny nedostane. Na místě delegátů a delegátek sjezdu bych se rozhodoval podle důrazu kandidátů na aparát.
Nejznámějšími politiky spojovanými se Stranou zelených jsou dnes Matěj Stropnický a Eliška Wagnerová. Na místě SZ bych se druhou snažil do strany přitáhnout a prvního celostátně využít. Pokud bude Jana Drápalová zvolena a další volby budou SZ čekat za rok, pak by stranu do celostátních voleb mohla vést právě tato dvojice. Krajské volby by měly stát na koalicích, například s KDU-ČSL, což dnes připomínal Marian Jurečka."
18:45 Debata je u konce. Štěpánek, Drápalová a Schejbal budou nyní odpovídat na vznesené dotazy. Sjezd poté přistoupí k volbě nového předsedy či předsedkyně.
18:30 Debata delegátů a delegátek nad projevy kandidátů a kandidátek na post předsedky či předsedkyně strany pokračuje. Většina výtek a výpadů se směřuje především proti Štěpánkovi, Drápalovou prozatím míjí. Mnozí vystupující se nadále ostře vymezují proti Schejbalovi, někteří mu dokonce navrhují, aby podstoupil psychiatrické léčení. Po skončení diskuze se přejde k samotné volbě předsedy či předsedkyně zelených.
18:00 Už přes dvacet minut delegáti reagují na projevy Drápalové, Štěpánka a Schejbala. Z debaty je dle očekávání jasné, že se rozhodne mezi Drápalovou a Štěpánkem. Zároveň se zdá, že mají o své volbě všichni delegáti jasno předem. V diskusi zatím nezaznělo, až na několik invektiv na Schejbala, nic, co by mohlo volby ovlivnit.
17:30 Projev Tomáše Schejbala byl několikrát delegáty a delegátkami vypískán a mnozí protestně opustili sál.
V úvodu svého projevu řekl: „Oficiální propaganda tvrdí, že jsem nepřítel kapitalismu, že chci v naší zemi obnovit socialismus, že chci stavět lágry a podél hranic natáhnout ostnaté dráty a tak dále a tak dokola. Jsou to všechno lži, jak se záhy přesvědčíte.“
A v parafrázování slavného Havlova projevu pokračoval: „Předpokládám, že zde nesedíte proto, abych vám i já lhal. Naše země nevzkvétá.“ Zdůraznil, že stát, který se nazývá státem demokratickým, je v rukou bohatých, kteří lid ponižují a vykořisťují. Zdroje, kterých máme málo, se podle Schejbala privatizují. Pokládá to za smutné dědictví posledních pětadvaceti let, které jsme sami na sobě dopustili tím, že jsme přijali cestu kapitalismu.
„Tím, že jsme přijali cestu budování kastovního řádu bohatých, chudých a nejchudších. Toto je smutné dědictví Václava Klause a Václava Havla, jeho kult osobnosti je ve Straně zelených srovnatelný snad jen s kultem Stalina před XX. sjezdem KSSS,“ zdůraznil
Havla vystřídal ve Schejbalově projevu Milouš Jakeš. Zelení podle něj představují pověstný kůl v plotě. Zatímco stojí opodál, tak po vlnách frustrace surfují pravicoví populisté směřující hněv lidu k nejchudším, k Romům a imigrantům.
„Jedině tak, že budou zelení hájit zájmy lidu a směřovat jeho hněv k nejbohatším, k oligarchům a kapitalistům, se mohou stát reprezentanty jeho většiny, tak jako Podemos a Syriza. Jedinou odpovědí na pravicový populismus musí být levicový populismus 99% proti 1%,“ řekl Schejbal.
Na závěr svého vystoupení dodal, že zelení stejně jako celá Evropa i celý svět stojí před volbou: socialismus nebo smrt. „Pravda a nenávist musí zvítězit nad lží a láskou,“ zvolal při odchodu od řečnického pultíku.
17:20 Jako první s kandidátským projevem vystoupil Petr Štěpánek. Starosta Prahy 4 na úvod řekl, že prošel stranickými funkcemi i funkcemi veřejnými a kandiduje proto, aby vedl SZ v příštích volbách krajských a parlamentních. A dovedl ji k úspěchu.
„Recept této vlády k prosperitě je prolomení limitů pro těžbu uhlí. To je nápad ze 70 let minulého století, kdy to byla politika komunistickcýh normalizátorů. My jsme hlasem, který bude oponovat snaze uvrhnout naší zemi třicet let zpátky. Musíme být hlasem severu proti rozpínavé těžební lobby,“ řekl Štpánek.
Zdůraznil také, že se zelení musejí rázně postavit proti dostavbě Temelína a prosazovat moderní energetiku. „Nahrávají nám na smeč! Nejsem však pouze ekologickou stranou. Ale i stranou, která hájí svobodu a sociální práva.“
Zelení musejí podle Štěpánka svým politickým angažmá hájit nejen dnes tolik diskutovanou svobodu slova, ale rovněž svobodu náboženství, která je podle něj v poslední době chápána velmi selektivně. „Zelení se musejí vymezit proti povinnému očkování dětí, bránit právo občanů na domácí porody. Cílem politiky strany musí být bránit svobodu a prosazovat menšinové přístupy a diverzitu, neboť to nikdo jiný nedělá,“ uvedl.
Drápalová ve svém kandidátském projevu připomněla, že se v zeleném hnutí začala angažovat hned po roce 1989. „V komunálních volbách jsem se loni na podzim stala počtvrté za sebou starostkou,“ zdůraznila s tím, že neslibovala veřejnosti populistické opatření. „Zvolili mne proto, že jsem vždy dělala něco pro voliče,“ dodala s tím, že šlo téměř výhradně o ekologickou politiku.
Pokud jde o celostátní politiku, podle Drápalové zeleným voliči vyčítají jejich rozhádanost. Podle ní to musí přestat. Připomněla také, že řádné volby budou až příští rok, podle ní je to ideální čas na propracování nového programu. Zopakovala také, že kandiduje pouze na rok.
Potvrdila tak zvěsti, o kterých jsme psali v týdnu v naší předsjezdové analýze. Kandidatura Drápalové a její případné zvolení má vytvořit prostor pro to, aby se mohl senátor Václava Láska připravit na svou kandidaturu na předsedu zelených příští rok. Je to právě on, kdo by měl vést podle části zelených stranu do krajských voleb.
Krajské volby přitom nejsou podle Drápalové pro zelené ty klíčové. Podle ní musí být cílem zelených proniknout do dolní komory. Naposledy se jim to podařilo téměř před deseti lety, ve sněmovních volbách v roce 2006, po kterých vstoupili do koalice s ODS a lidovci.
16:55 Jana Drápalová právě rezignovala na post první místopředsedkyně strany. Delegáti nyní přistoupí k volbě předsedy strany. Kandidují: Jana Drápalová, Patr Štěpánek a Tomáš Schejbal.
16:50 Předseda Ústřední revizní komise po poradě delegátům sdělil, že strana má přistoupit k volbě předsedy a následně místopředsedy. Pokud by po těchto volbách zůstalo předsednictvo nekompletní, bude předsednictvo doplněno náhradníkem.
16:35 Namísto volby předsedy či předsedkyně se delegáti sjezdu zasekli v procedurálních sporech. Zelení na minulém sjezdu zvolili předsedou strany Ondřeje Lišku, první místopředsedkyní Janu Drápalovou. Dále byli do předsednictva zvoleni Pavla Brady, Tomáš Průša, Matěj Stropnický, Martin Ander a Petr Štěpánek. Po Liškově rezignaci doplnil předsednictvo strany Michal Berg.
Jak již psali, na svůj post dnes rezignoval Martin Štěpánek a předsednictvo by měla doplnit jeho náhradnice Lucia Zachariášová. Pokud by se tak stalo, bylo by předsednictvo opět kompletní. Zároveň, aby mohl být zvolen nový předseda či předsedkyně strany, který je nutně součástí předsednictva, musel by některý stávající člen či členka nejužšího vedení rezignovat.
Nicméně Martin Ander ještě před volbou předsedy či předsedkyně strany ve svém výstupu sdělil, že Štěpánkova rezignace je sice platná, avšak zatím neúčinná. Podle něj totiž stále probíhá jednání sjezdu. „A rezignace se stane účinnou až po jeho skončení,“ tvrdí Ander. Podle tohoto výkladu by se Zachariášová členkou předsednictva nestala, a mohlo by se ihned přistoupit přímo k volbě.
Anderův výklad otevřel diskusi, která ale k žádné většinové shodě nevedla. Matěj Stropnický proto navrhl krátkou přestávku, během níž jedná Ústřední revizní komise, která by měla Anderův výklad osvětlit, případně jej potvrdit nebo vyvrátit.
16:10 Jedním z posledních hostů byl politolog a aktivista Ondřej Slačálek. V úvodu připomněl, že v současné době máme vládu, o níž není romantickou nadsázkou z minulého století říct, že vládne především v zájmu velkého kapitálu.
Podle něj dává Sobotkova vláda jasně najevo, že vládne především v zájmu velkých zaměstnavatelů, že je ochotna kvůli nim slevit z již tak nízkých sociálních a ekologických standardů.
Prostor pro pravicovou opozici této vládě je podle něj proto obsazen. „Prostor pro pravicovou opozici se zeleným melírem je pod hranicí statistické chyby. Naopak volný je prostor pro opozici zleva,“ tvrdí.
Jeho projev ze sjezdu zveřejňujeme celý. Přečíst si ho můžete tady.
15:40 Sjezd měl být původně nevolební. Po neúspěšných eurovolbách ale na post předsedy rezignoval Ondřej Liška. Volba jeho nástupce v čele Strany zelených by měla začít přibližně v 16:00. V mezičase zveřejňujeme základní postřehy z dosavadního průběhu sjezdu.
Během dopoledního uzavřeného jednání o programu a průběhu sjezdu rezignoval na funkci člena předsednictva strany Petr Štěpánek. V předsednictvu ho nahradila Lucia Zachariášová. V průběhu sjezdu bude muset rezignovat na své místo ještě další člen či členka předsednictva a současně posledně zvolený náhradník předsednictva, a to proto, aby se uvolnilo místo pro nově zvoleného předsedu či předsedkyni, neboť předsednictvo je v současné době plně obsazeno.
Jako hosté sjezdu vystoupili zástupci KDU-ČSL, STAN a Pirátů. První místopředseda lidovců Marián Jurečka si pochvaloval koaliční spolupráci mezi zelenými a lidovci. Zdůrazňoval, že obě stany prosazují ideově a hodnotově zakotvenou politiku. A vyzýval k hledání prostoru pro další společnou spolupráci.
Místopředa Starostů a nezávislých Stanislav Polčák také ocenil dosavadní spolupráci mezi SZ a STAN na komunální úrovni. Konstatoval, že vzniklé koalice dobře fungují. Dle svých slov věří, že se obě formace v budoucnu opět dohodnou na předvolební nebo povolební spolupráci. Předseda pirátů Lukáš Černohorský pak potvrdil, že dosavadní spolupráce mezi zelenými a piráty se vyplácí. „Doufám v její budoucí pokračování,“ dodal.
Následně vystoupili senátoři a senátorky zvoleni za podpory zelených. Eliška Wagnerová, Jitka Seitlová, Libor Michálek i Ivana Cabrnochová označili činnost strany jako úspěšnou. Všichni vyzvedli komunální a senátní volby. Shoda panovala rovněž na tom, že se zelení musejí přestat hádat a být jednotní. Václav Láska, o kterém se spekuluje jako o budoucím předsedovi strany, oznámil, že před časem do strany vstoupil.
Politolog Pavel Šaradín ve svém příspěvku mluvil o nutnosti profesionalizace strany. Podle něj není možné, aby zelení nadále fungovali takřka na dobrovolnické bázi, tvrdí, že si naopak musejí začít platit vlastní vedení a odborné zázemí. Jedině tak mají, tvrdí politolog, šanci stát se relevantní politickou silou.
15:30 V sobotu a v neděli se v Brně koná sjezd Strany zelených. Jeho delegáti a delegátky na něm rozhodnou o jméně nového předsedy nebo předsedkyně. Na post lídra strany kandidují Jana Drápalová, Petr Štěpánek a Tomáš Schejbal. Z volby předsedy a místopředsedy přinášíme čtenářům Deníku Referendum komentované on-line zpravodajství.