V českých zemích se po sto letech narodilo vlče
Redakce DRPo sto letech se v české přírodě poprvé rozmnožili vlci. Snímky z fotopastí zveřejnila dnes Správa CHKO Kokořínsko — Máchův kraj. Byly pořízeny v oblasti, která se součástí CHKO stala teprve před dvěma dny.
Správa CHKO Kokořínsko — Máchův kraj informovala o tom, že fotopasti, které nainstalovala v břzenu, zachytily vlče. Podle tiskové zprávy CHKO lesníci už dříve pozorovali březí vlčici a v červenci se pracovníkům Správy CHKO podařilo nalézt stopy odpovídající dospělému vlku a vlčatům.
Až koncem července a v srpnu se podařilo jedné z fotopastí více než patnáctkrát zachytit vlče či vlčata a také jejich rodiče. Ačkoli snímky zobrazují vždy pouze jediné vlče, jeden z lesníků v druhé půli srpna pozoroval v jiné části CHKO vlčici s několika vlčaty.
Tím se podařilo po více než sto letech potvrdit rozmnožování vlků v českých zemích. Podle správy CHKO mají vlci v nové části chráněné krajinné oblasti Kokořínsko — Máchův kraj více než příhodné podmínky k trvalému usídlení.
Ačkoli do Beskyd se vlci vrátili už před dvaceti lety, na rozdíl od Českolipska se zde vyskytují pravděpodobně pouze jednotlivci, kteří ještě nepřivedli na svět žádná mláďata.
Podle informací Hnutí DUHA do Čech přišli vlci přes Německo, kde už žijí desítky smeček. Na východ Německa se šelmy vrátily už asi před patnácti lety z Polska a postupně jich přibývá díky mláďatům, která také osídlují nová území. Na česko—německých hranicích byl první vyfotografován už před dvěma lety. Odpovídá to evropskému trendu: vlci se vracejí do míst, kde byli dříve vyhubeni.
Shodou okolností se Máchův kraj předevčírem oficiálně stal součástí Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko.
Miroslav Kutal, expert na ochranu velkých šelem z Hnutí DUHA, událost přivítal s nadšením: „Návrat vlků do severních Čech je roky očekávanou událostí. Bylo jenom otázkou času, kdy tu založí smečku. Některá místa v Máchově kraji nemají daleko do pravěké české divočiny — jsou tu hluboké borové a bukové lesy, slatiny a močály. Žije zde také orel mořský i největší česká populace legendárních jeřábů a domov tady mají rostliny, jež se nevyskytují nikde jinde na světě. Vlci tu proto najdou příhodný domov.“
Hnutí DUHA prosazuje, aby stát v národních parcích i jinde vymezil několik vybraných ostrovů české divočiny, které budou ponechány přírodě a lidé je budou pouze navštěvovat jako turisté.
„Návrat vlků potvrzuje, že se o naši krajinu umíme podělit s divokou přírodou. Zkušenosti z Německa a dalších zemí ukazují, že vlk není lidem nebezpečný. Úmrtí způsobené vlkem ostatně nebylo v Evropě doloženo více než sto let,“ uvedl Miroslav Kutal z Hnutí DUHA.
Zoologové uvítají jakékoli informace o výskytu vlků — každý je může nahlásit do mapové aplikace.