Frustrokracie
Petr DimunV posledních letech se stalo trendem vést trestní řízení i soudní procesy jako show a pokud se tak neděje, novináři se zlobí. Veřejnost má přece právo vědět a kontrolovat práci soudů!
Čech, odjíždějící na dovolenou, si může vedle křížovek přibalit na cestu několik rozporuplných informací z posledních dnů. Zatímco státní zástupci v čele s Lenkou Bradáčovou bafli dalšího „mafiána“ a utnuli další chapadlo všudypřítomné a všeobjímající korupce, ti olomoučtí dostali od soudu přes prsty v případu, který byl příčinou pádu vlády Petra Nečase. Oba případy však spojuje nový trend práce orgánů činných v trestním řízení: masivní aktivní medializace jako součást taktiky vyšetřování i sebeprezentace aktérů.
V posledních letech se prostě stalo trendem vést trestní řízení i soudní procesy jako show a pokud je tomu opačně, například když soudkyně v případu údajného zneužití Vojenského zpravodajství rozhodne neveřejně, trestním příkazem, stane se takový justiční zloduch terčem kritiky některých novinářských kruhů. Veřejnost má přece právo vědět a kontrolovat práci soudů! Kde jsou kořeny tohoto českého jakobinismu je spíše otázkou pro erudované filosofy a historiky profesionály — já pouze připomínám, že trestní řízení je z principu neveřejné a kontrola veřejnosti u soudních jednání je dána především z důvodu ochrany práv obžalovaného, nikoliv jako „právo veřejnosti na lynč“. Notabene, co bychom se asi tak v tomto konkrétním případě dozvěděli více, když „Nagygate“ byla vedena doslova online, včetně odposlechového románku na stránkách některých deníků, že.
Z tohoto volání části nejen novinářských elit po veřejnosti procesu z důvodu práva lidu vědět, jak soud probíhá, však čiší mnohem hlubší problém, ohrožující samu podstatu demokracie: nedůvěra v nezávislost justice. Martin Fendrych ve svém komentáři dokonce vyzval veřejnost, aby si dobře zapamatovala jméno oné zlotřilé soudkyně, která v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství rozhodla.
Netvrdím, že od takových výzev už je jen krůček k peticím za odvolání soudců, kteří špatně rozhodují, dopisům pracovních kolektivů za spravedlivé potrestání škůdců, popřípadě k házení rozličných předmětů z davu na takové soudce, co nerozhodli zrovna podle veřejné objednávky. Co však cítím a vidím dosti reálně, je vysoká míra frustrace společnosti z rozsudků, které jsou sice podle práva, ale neodpovídají mediálně vyvolaným obrazům z průběhu vyšetřování. Orgány činné ve spolupráci s aktivistickými médii poskytují v konkrétních případech, především těch, které se týkají politiků, průběžně veřejnosti její „dávku emocí“ stejně, jako v některých nekonečných seriálech a vedou ji k přesvědčení, že už to celé prostě jinak nemůže dopadnout, než že padouch bude potrestán a Dobro zvítězí.
Když však soud rozhodne jinak, buď padouch dostane trest mírný, v horším případě je dokonce osvobozen, má divák pocit podvodu. „Ti nahoře jsou beztrestní a soudci zkorumpovaní, Zlo zase zvítězilo a my, obyčejní lidé, jsme zase prohráli“, říkají si. Všemu pak dávají korunu ještě někteří ambiciózní žalobci, kteří rozsudek neuznávají, veřejně jej zpochybňují a pokud by to bylo možné, ženou Českou republiku, stát, jehož zájmy zastupují, nejlépe až do Štrasburku.
Výsledkem tak je stále frustrovanější společnost, jejíž negativní pocity se pak kanalizují v neustálých volbách, kdy strany protestu a antisystémové strany získávají čím dál tím větší podporu. A protože se tzv. kamenné strany cítí v defenzívě, přebírají v mnoha ohledech jejich agendu: politici těchto strany kritizují rozhodnutí nezávislých soudů, volají po větší represi a rozšiřování pravomocí orgánů činných v trestním řízení. Často dokonce ze strachu, aby aktivistickými novináři nebyli označeni za mafiánomily či se sami neocitli v zájmu orgánů činných. Část společnosti z pravice i levice, která s takovou politikou nesouhlasí, tak vyhánějí mimo systém standardních politických stran, popřípadě k rezignaci na volební právo. Vítejte ve frustrokracii.
V Událostech komentářích ČT v den vynesení rozsudku byl jediným komentátorem, který dostal slovo, Pečinka z Reflexu, který je výrazným oponentem žalobců a zástupcem názoru, který v principu stíhání korupce na nejvyšších úrovních znemožňuje. Advokátská lobby vůbec není žádná utiskovaná chudinka, nátlak, který dokáže vyvinout, je obrovský.
"Ambiciózní žalobci" zastupují stát, tedy nás všechny, advokáti zastupují jen své klienty. Na to bychom měli pamatovat.