Bartoš rezignoval na post předsedy Pirátů
Vratislav DostálPředseda Pirátů Ivan Bartoš se rozhodl rezignovat. Svůj krok odůvodnil únavou, pouze relativním úspěchem Pirátu v eurovolbách a názorovou rozštěpeností strany. Podle něj nyní Piráti potřebují sjednotit.
Ivan Bartoš se rozhodl rezignovat na post předsedy Pirátské strany. Svůj krok oznámil spolustraníkům prostřednictvím stranického fóra a širší veřejnosti na svém facebookovém profilu. Rozhodnutí odůvodnil únavou, názorovou rozštěpeností strany a pouze relativním úspěchem Pirátů ve volbách do Evropského parlamentu.
Piráti skončili v nedávných volbách do Evropského parlamentu těsně pod pětiprocentní hranicí zaručující zisk poslaneckého mandátu, volilo je 4,78 % (72 514) voličů. Oproti Svobodným, kteří získali jeden mandát, obdrželi jen o 7 026 méně hlasů. Loni na podzim obdrželi Piráti ve sněmovních volbách 132 417 voličů, získali tak 2,66 % hlasů. V roce 2010 je do Poslanecké sněmovny volilo pouhých 42 323 (0,8 %) voličů.
Bartoš ve svém prohlášení výsledky posledních voleb připomněl, Piráti v nich podle něj uspěli jako nikdy předtím. „Přesto jsme ani v jedněch nedosáhli potřebného počtu hlasů. A protože změna je život, rozhodl jsem se, že opustím post předsedy Pirátské strany, který jsem téměř od počátku zastával,“ uvedl Bartoš.
„Byl jsem volebním lídrem ve volbách do Evropského parlamentu, nesu politickou zodpovědnost za výsledky. 4,78 % hlasů nás sice definitivně upevnilo v pozici reálné politické síly, ale hranici pěti procent jsme nepřekonali,“ vysvětlil.
Zdůraznil přitom, že strana je nyní názorově natolik rozdělena, že to začínají reflektovat také novináři a političtí konkurenti. Piráti podle něj v tuto chvíli potřebují především sjednotit, začít pracovat a hovořit jasnou a jednou řečí. „Nutnost změny začíná u předsedy — a já toto pravidlo respektuji,“ zdůrazňuje Bartoš.
Dlouholetý předseda Pirátů také připomněl, že se od doby vzniku strany proměnil nejen politický terén, ve kterém se Piráti pohybují, nýbrž i strana samotná. „Byli jsme parta nadšenců, nyní jsme ve volbách dokázali porazit i některé etablované subjekty. Piráti jsou ovšem názorově velmi otevřená platforma, a proto je jasné, že vznikají spory a názorové konflikty,“ uvedl Bartoš s tím, že tyto konflikty považuje za předpoklad politického růstu.
„Vidím dva základní směry — aktivistický a politický. Ten aktivistický nazývají někteří z vás pravým pirátstvím, ten politický pak jiní považují za jedinou možnost, jak můžeme být bráni vážně a něco opravdu dokázat. Naším nejbližším cílem musí být tyto směry sjednotit do jedné reálné síly,“ dodal Bartoš.
Kdo bude v čele strany jeho nástupcem, zatím jasné není. Podle bývalého místopředsedy Pirátů Mikuláše Ferjenčíka by mohl být vhodným nástupcem Bartoše Lukáš Černohorský, předseda Pirátů v Moravskoslezském kraji. „Nejraději bych tam ale viděl Jakuba Michálka,“ uvedl Ferjenčík v rozhovoru pro Deník Referendum.
Volební sjezd Pirátů by se měl uskutečnit do čtyřiceti dnů. Na otázku, zda se pokusí o návrat do vedení strany, Ferjenčík uvedl, že se rozhodne v příštích dnech. „Zvažuju to, v tuhle chvíli se mírně přikláním k tomu, že ano, ale ještě jsem se nerozhodl.“