Bartoš: plánujeme útok na europarlament, pozvání Korytáře nebylo náhodné
Vratislav DostálSobotní fórum Pirátů potvrdilo ve funkci předsedy Ivana Bartoše. Získal devětaosmdesát hlasů ze 116. Strana se nyní bude soustředit na eurovolby. Bartoš nevylučuje, že za ně budou kandidovat i osobnosti, které nejsou součástí strany.
Sobotní fórum Pirátů skončilo bez překvapení, předsedou strany byl znovuzvolen Ivan Bartoš, získal devětaosmdesát hlasů ze 116 a porazil v prvním kole oba protikandidáty. Delegáti zvolili také zbytek předsednictva, post místopředsedkyně obhájila Lenka Wagnerová.
„Letošní rok bude pro Piráty rokem změny. Dostali jsme určitý mandát od voličů a získané prostředky musíme využít na profesionalizaci řady činností. Chceme uspět ve volbách do Evropského parlamentu i v komunálních volbách lépe než ve volbách do poslanecké sněmovny,“ uvedl po svém znovuzvolení Bartoš.
Po volbě předsedy přistoupili Piráti k volbě místopředsedů, na čtyři místopředsednické posty kandidovalo celkem dvanáct politiků. Fórum nakonec zvolilo Lenku Wagnerovou, která jako jediná post místopředsedkyně obhajovala.
Dalšími místopředsedy Pirátů jsou od soboty Michal Havránek, nově zvolený předseda krajského sdružení Ústeckého kraje, Jana Michailidu, místopředsedkyně pražského krajského sdružení a Tomáš Vymazal, předseda krajského sdružení Jihomoravského kraje.
Celostátnímu fóru se představili také kandidáti Pirátů na jejich lídra pro pro eurovolby, které se uskuteční letos v květnu. Do Evropského parlamentu chtějí Piráty vést Ivan Bartoš, Adam Skořepa, Marcel Kolaja a Libor Špaček. Volba lídra proběhne online, stejně jako primární volby.
Jako hosté na fóru vystoupili Jan Korytář z hnutí Změna a švédská eurospolankyně Amelie Andresdoter. Podle znovuzvoleného předsedy Pirátů Ivana Bartoše se strana bude v nebližších dnech a týdnech intenzivně připravovat na volby do Evropského parlamentu. Bartoš nevylučuje, že za Piráty budou kandidovat i osobnosti, které nejsou součástí strany.
„Na celostátním fóru došlo k zásadní změně ve složení předsednictva, s volbou členské základny jsem spokojený,“ uvedl Bartoš v rozhovoru pro Deník Referendum. Zdůraznil přitom, že navzdory změnám ve vedení strany považuje směr vývoje Pirátů za víceméně konsensuální.
„Díky relativnímu úspěchu v podzimních sněmovních volbách máme prostředky a některé agendy Pirátské strany můžeme skutečně profesionalizovat. Nikoliv však naše ,bafuňářské' posty. Kromě agendy, která souvisí právě s veřejně prospěšným využitím peněz, které jsme získali za volby, plánujeme mohutný celoevropský pirátský útok na posty v Evropském parlamentu,“ plánuje předseda Pirátů.
Piráty volilo v podzimních předčasných sněmovních volbách 132 417 voličů, získali tak 2,66 % hlasů. V roce 2010 je přitom volilo 42 323 (0,80 %) voličů. „Nevím, zda si to všichni uvědomují, ale v jistém smyslu — a pro mě to třeba nikdy nebyla — to prostě již není hra,“ glosoval již dříve pro Deník Referendum volební výsledek Bartoš.
Lídra eurotýmu a čelní místa kandidátky Pirátů pro pro eurovolby by měly být jasné na základě výsledku primárek do konce ledna. „Do těchto voleb se pravděpodobně přihlásí i osobnosti, které nejsou členy Pirátů, ale nechci předjímat. Nechte se překvapit,“ zdůraznil Bartoš s tím, že pozvání Korytáře nebylo náhodné.
„Vstupujeme do řady jednání. Pravidla pro kandidátky do komunálu budou podobná, jako ve všech předchozích volbách. Kandidátky jsou kromě několika málo limitací otevřené. Nepočítám však s tím, že bychom dávali na této úrovni nějaké bianko šeky kandidatury za Piráty, kdekoliv to někoho napadne,“ uvedl Bartoš.
Zdůraznil přitom, že na základě předchozích voleb mají obce a města, která neoficiálně označují za své „bašty“. „Jsou to místa, kde piráti dosahovali vyšších výsledků. Na ty se chceme zaměřit nejvíce. Dobrým výchozím bodem jsou i neustále vznikající místní sdružení Pirátské strany. O ty se v komunálních volbách i v rámci krajů hodláme opírat,“ zdůraznil předseda Pirátů.
„Volby do Evropského parlamentu jsou však momentálně důležitější, avšak to neznamená, že podřídíme svou činnost pouze nějaké masivní kampani. Před námi je mnoho další důležité neparlamentní práce, kterou od nás voliči a sympatizanti očekávají,“ uzavřel Bartoš rozhovor pro Deník Referendum.
Volby do Evropského parlamentu proběhnou v květnu. Voliči České republiky si zvolí celkem jedenadvacet svých zástupců, při volbách je celá země jedním volebním obvodem.