Soud zrušil povolení ke stavbě spalovny v Karviné
Vratislav DostálKrajský soud v Ostravě zrušil územní rozhodnutí Krajského úřadu Moravskoslezského kraje a zastavil projekt výstavby obří spalovny v Karviné. Projekt obří spalovny je tak opět na začátku.
Hnutí DUHA obdrželo rozsudek Krajského soudu v Ostravě, kterým ruší územní rozhodnutí Krajského úřadu Moravskoslezského kraje a zastavuje projekt výstavby obří spalovny v Karviné. Soud tak potvrdil argumenty ekologické organizace i obce Horní Suchá, které rozhodnutí o umístění megaspalovny u soudu napadly.
„Projekt obří spalovny v Karviné je opět na začátku. Soud potvrdil, že územní řízení nemůže vést karvinský městský úřad, který dostane od Moravskoslezského kraje jako investora 100 miliónů korun za kladný výsledek řízení. Soud tak dal za pravdu argumentům Hnutí DUHA,“ uvedl odpadový expert Hnutí DUHA Ivo Kropáček.
Připomněl, že se úředníci města Karviná i Krajského úřadu Moravskoslezského kraje dopustili podjatostí hrubé chyby. „Musí zaplatit soudní náklady a zdrželi řešení odpadového hospodářství v kraji o tři roky,“ zdůraznil Kropáček.
Projekt spalovny v Karviné by podle něj neměl být financován z evropských fondů v letech 2014 - 2020. Ministr životního prostředí Richard Brabec by měl raději zapracovat do nové odpadové legislativy doporučení Evropské komise a přestat spoléhat na extrémně drahé a zbytečné spalovny komunálních odpadů ničících recyklovatelné suroviny.
Kraj, v případě, že bude i nadále chtít vybudovat spalovnu v Karviné, bude muset předat vedení nového územního řízení jiným než karvinským a krajským úředníkům. Podle dohody mezi krajem a Karvinou má město, jehož úředníci vedli územní řízení o spalovně, získat za spalovnu finanční kompenzace ve výši sto miliónů korun.
Plánovaná megaspalovna měla každý rok pohltit desítky tisíc tun kvalitních recyklovatelných surovin, které by bylo nutné znovu vytěžit, vykácet či vydolovat. Moravskoslezský kraj v roce 2009 recykloval pouhou třetinu komunálních odpadů, zatímco schválený krajský i národní plán nakládání s odpady požadují recyklovat celou polovinu a Evropská komise až sedmdesát procent komunálních odpadů.
Spalovna by navíc přispěla k ještě většímu znečištění ovzduší v zatíženém regionu a její stavba by daňové poplatníky zbytečně stála 5,9 miliard korun.
Hnutí DUHA prosazuje, aby vláda místo předražených obřích spaloven podpořila třídění a recyklaci. Brabec by měl do nového zákona o odpadech zavést takzvanou recyklační slevu, která by motivovala radnice, aby domácnostem usnadnily třídění tak, že třídit odpad bude nejen správné, ale také snadné.
Obdobná opatření navrhuje České republice také Evropská komise. Brabec však místo toho před týdnem plně podpořil pozměňovací návrh a přílepkový zákon poslance a svého stranického kolegy Oklešťka. Tento návrh recyklační slevu neobsahuje a staví dosavadní sliby ministra o vlastním kvalitním odpadovém zákonu na hlavu.