Úprava rozpočtového určení daní pomohla hlavně nejmenším obcím
Vratislav DostálObce získaly díky rozpočtovému určení daní v průměru o jedenáct procent více peněz. Nejvíce na reformě získaly samosprávy od dvou do pěti tisíc obyvatel, jejich příjmy v průměru narostly o jedenatřicet procent.
O jedenáct procent více získaly v průměru obce loni obce po úpravě rozpočtového určení daní (RUD). Změna, kterou prosadila TOP 09 společně s hnutím Starostové v minulém volebním období, pomohla především nejmenším obcím. Těm stát poslal loni při dělení daní dokonce o jedenatřicet procent více.
Úsilí o spravedlivější dělení daňového výnosu mezi územní samosprávy různých velikostí obcím pomohlo. „Jde o velký úspěch. Statistiky daňových příjmů obcí a měst jsou ještě příznivější, než jsme očekávali. Obce a města do deseti tisíc obyvatel si průměrně polepšily o dvaadvacet procent, a to je při vědomí loňského výsledku HDP skvělý výsledek,“ říká poslankyně Věra Kovářová z TOP 09.
Nejvíce na reformě získaly samosprávy od 2 do 5 tisíc obyvatel, jejichž příjmy v průměru narostly o 31 procent. „Tím se mimochodem podařilo výrazně zmírnit tzv. J-křivku, což byl důsledek předchozího distribuce, kdy se obce a města střední velikosti příjmově výrazně propadaly,“ zdůrazni poslanec Stanislav Polčák. Reforma podle něj zlepší život na venkově i ve městech a pomůže rozvoji samospráv. „Jsem přesvědčen, že přetrvá řadu volebních období,“ dodal Polčák.
„Po zhlédnutí výsledků a možností, které tato čísla skýtají českému a moravskému venkovu, cítím zadostiučinení, že to, co jsem navrhl a spolu s kolegy tak obtížně prosazoval, se ukázalo jako správné,“ zdůraznil první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který jako ministr financí návrh reformy rozpočtového určení daní předložil.