Bude vládní prohlášení garantovat ochranu obcí ohrožených těžbou uhlí?
Vratislav DostálGreenpeace vyzývá předsedy koaličních stran, aby neustupovali tlaku uhlobaronů Pavla Tykače a Jana Dienstla a jejich lobbistů a bourání obcí kvůli rozšiřování povrchových uhelných dolů v programovém prohlášení výslovně odmítli.
Ve středu bude vláda Bohuslava Sobotky schvalovat své programové prohlášení, příští týden s ním předstoupí před dolní komoru s žádostí o důvěru. Ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO navrhuje, aby koaliční vláda sociálních demokratů, hnutí ANO a lidovců garantovala ochranu severočeských obcí ohrožených těžbou uhlí. Vyplývá to z pracovní verze programového prohlášení, informuje o tom Greenpeace.
V návrhu programového prohlášení, který se ekologické organizaci podařilo získat minulý týden, se mimo jiné píše, že vláda zajistí dostatečné finanční prostředky, které prostřednictvím programu Nová zelená úsporám umožní pokračování programu zateplování veřejných i soukromých budov, a přispěje tak k rozvoji stavebnictví a vytvoření mnoha tisíc pracovních míst.
„Vláda připraví realizaci tzv. Zeleného programu v regionech s dlouhodobě špatným životním prostředím (Moravskoslezský kraj, Ústecký kraj), na jehož podobě se budou podílet kromě státu také města a obce i významné podnikatelské subjekty. Vláda přitom využije v maximální míře i přeshraniční spolupráci a spolupráci na úrovni EU,“ píše se dále ve vládním prohlášení.
Sobotkův kabinet se také zavazuje, že připraví návrh zákona o snižování závislosti České republiky na fosilních palivech a obnoví projekt sanace starých ekologických zátěží prostřednictvím konkrétních a zcela transparentních projektů.
V neposlední řadě se v prohlášení uvádí, že vláda zajistí ochranu severočeských obcí ohrožených možnou budoucí těžbou hnědého uhlí za územně ekologickými limity. Vláda dále neumožní další průzkum a následnou těžbu zlata ani pokračování průzkumu a následnou těžbu břidlicových plynů na území České republiky.
Ve verzi, kterou v úterý zveřejnila Mf Dnes, však zmínka o ochraně obcí chybí. Greenpeace proto vyzývá předsedy koaličních stran, aby neustupovali tlaku uhlobaronů Pavla Tykače a Jana Dienstla a jejich lobbistů a bourání obcí kvůli rozšiřování povrchových uhelných dolů v programovém prohlášení výslovně odmítli.
Vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský zdůraznil, že se ministr životního prostředí Richard Brabec očividně rozhodl aktivně bránit severočeské obce ohrožené těžbou. „Je to skvělá a povzbudivá zpráva především pro desítky tisíc lidí, kteří v severních Čechách nad ložisky uhlí žijí,“ uvedl Rovenský.
„Máme nicméně informace, že se Tykačovi lobbisté naopak pokoušejí přes severočeské sociální demokraty do programového prohlášení prosadit prolomení limitů. Věříme, že pánové Sobotka, Babiš a Bělobrádek nakonec dají přednost zájmům desítek tisíc obyčejných lidí před plány tří vlastníků Severní energetické,“ dodal Rovenský.
Greenpeace upozorňuje, že Brabcův návrh je kompromisní: garantuje zachování územních ekologických limitů pouze tam, kde chrání města a obce, nikoliv však cenné přírodní lokality či fragmenty původní krajiny. Greenpeace dlouhodobě prosazuje, aby limity zůstaly zachovány ve stávající podobě.
Bez uhlí za limity se česká elektroenergetika prokazatelné obejde nejméně do roku 2035. V současnosti vyváží Česká republika více elektřiny (17 TWh), než spotřebují všechny tuzemské domácnosti dohromady (15 TWh), a víc, než lze vyrobit z uhlí každoročně těženého na velkolomu ČSA. Prolomení limitů by nijak nepomohlo ani teplárenství.