Naší zbraní je solidarita
Saša UhlováV pondělí 10. února demonstrovalo před soudem pro Prahu 2 sto lidí, kteří tím protestovali proti zadržení dvou mužů při páteční policejní razii ve squatu v Neklanově ulici.
„Naší zbraní je solidarita“, „Pusťte je!“ skandovala stovka lidí před budovou obvodního soudu pro Prahu 2 v pondělí 10. února odpoledne. Ve zkráceném řízení zde ten den dostali trestním příkazem podmíněné tresty odnětí svobody dva muži, kteří byli zadrženi v pátek během vyklízení squatu v Neklanově ulici a byli obviněni z napadení úřední osoby.
Tzv. tichý squat v Neklanově ulici vznikl poté, kdy v chátrajícím domě, který patří developperské firmě, jež se zbavuje svých nájemníků, zbyl poslední obyvatel. Následně se do něj nastěhovali squateři, kteří se dle vlastních slov snažili prostor opravovat a kultivovat. Byty sloužily výhradně k bydlení, nikoli ke kulturním akcím.
V pátek 7. února policie squat vyklízela a vyvedla z něj dvanáct osob. Na podporu vyklízených squaterů se před domem shromáždilo několik desítek lidí. Podle tiskové zprávy Iniciativy Ne Rasismu na projev podpory reagovaly policejní složky nepřiměřeně. „Nadávali nám, strkali do nás, viděla jsem, jak dva lidi z davu bezdůvodně srazili na zem, a to jsme jenom stáli a sledovali to. Celé to vypadalo, jako by se nás snažili vyprovokovat,“ říká očitá svědkyně události.
Kromě dvanácti zadržených a posléze propuštěných squaterů zadržela policie čtyři osoby. Podle přihlížejících ve dvou případech zatčení předcházela slovní potyčka, v dalších dvou pak byla důvodem jen přítomost v blízkosti policejních vozidel. Dva ze čtyř zadržených byli propuštěni ještě o víkendu, další dva byli zadrženi až do pondělka, kdy byli vyslýcháni u soudu.
Soud se podle advokáta Pavla Čižinského bude případem zabývat při hlavním líčení, protože muži podali odpor proti trestnímu příkazu, který jim vyměřil podmíněné tresty. Od soudu šli obžalovaní domů, pro vazbu neshledal soudce důvody.
Soud se bude údajným napadením policistů zabývat v hlavním líčení, které začne 10. dubna. Za útok proti úřední osobě hrozí podezřelým u soudu až čtyři roky vězení.