Vyjednávání o nové vládě se zadrhlo. Kvůli ministerstvu zemědělství
Vratislav DostálStředeční vyjednávání o obsazení resortů skončilo krachem. Lidovci trvají na ministerstvu zemědělství. ČSSD jim nabízí resort práce a sociálních věcí, dopravu a post vicepremiéra bez portfeje. O postupu lidovců rozhodne celostátní výbor strany.
Středeční schůzka předsedů ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL skončila krachem. Jednání zablokoval spor o obsazení ministerstva zemědělství. Post požadují lidovci, jejich víkendový celostátní výbor pověřil předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, aby ministerstvo pro stranu dojednal. Ministerstvo si ale nárokuje také ČSSD.
Podle politologa Milana Znoje se kolem ministerstva zemědělství rozehrává nejasná a nebezpečná hra, která může skončit rozpadem chystané vládní koalice. Připomíná, že nikdo pořádně neví, proč se z ministerstva zemědělství najednou stal kámen úrazu ve vztazích mezi lidovci, ANO a sociální demokracií.
„Jedná se o církevní restituce a Státní pozemkový úřad? Proč ale potom s touto výhradou přišlo hnutí ANO, které donedávna o problému církevních restitucích mělo jen mlhavě povědomí, natož aby kvůli tomu rozbíjelo vládní koalici. Anebo nechce snad ANO lidoveckého ministra zemědělství, jelikož ANO je Babiš, Babiš je Agrofert a Agrofert je zemědělský byznys, takže ANO, Babišovi a Agrofertu zatraceně záleží na tom, aby v tomto resortu měli svůj vliv?,“ táže se politolog.
Zároveň ale připomíná, že si ministerstvo zemědělství nárokují sociální demokraté: „Proč by mělo tedy hnutí ANO vadit, že je na ministerstvu lidovec, ale nevadí jim sociální demokrat? A proč najednou vyhlásí zemědělství za svou prioritu sociální demokracie, která ani nemá svého člověka na tento ministerský post, neboť dlouholetý stínový ministr tohoto resortu, Michal Hašek, byl po vnitrostranickém střetu odsunut do pozadí?“
Vyjednávání o vládní koalici zkrátka podle Znoje v posledních dnech a hodinách připomíná poker, neboť někteří hráči zjevně blafují a neví se, s jakými kartami vlastně hrají.
Sociální demokraté pod tlakem Babiše?
„Počítali jsme s tím, že vyšleme svého zástupce do čela ministerstva zemědělství a tady se střetávají ambice sociální demokracie a KDU-ČSL. Teď je na diskusi, kdo bude úspěšnější. Předložili jsme dnes KDU-ČSL nový návrh, který jim podle mého názoru umožňuje velmi důstojné zastoupení ve vládě a měl by jim umožnit i další podíl na koaličním projektu,“ uvedl na středeční tiskové konferenci předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.
Jako náhradu za resort zemědělství Sobotka lidovcům nabídl resort práce a sociálních věci, ministerstvo dopravy či životního prostředí a post vicepremiéra bez portfeje. Nabídku nyní zváží celostátní výbor KDU-ČSL, který svolal předseda lidovců na čtvrtek. „Sílí tlak, abychom neustupovali. Jestliže ze tří stran je jedna tlačena k tomu, aby ustoupila ze své priority, může to poukazovat na eventuální fungování vlády po zbytek volebního období,“ zdůraznil Bělobrádek.
Podle něj jsou nyní reálné dvě varianty: odchod KDU-ČSL do opozice, nebo jejich podpora menšinové vlády ČSSD a ANO. „Po dnešním jednání je jasné, že se změnil postoj sociální demokracie, která ještě včera deklarovala, že je tady možnost, že by zemědělství připadlo KDU-ČSL. Dnes byl jejich postoj takový, že pro ně zemědělství priorita je,“ uvedl Bělobrádek s tím, že za tím může být tlak hnutí ANO Andreje Babiše.
Ten ve středu pro deník Právo potvrdil, že sociální demokraté lidovcům nabídli ministerstvo práce a sociálních věcí a resort dopravy. „Toho jsme se moc vzdávat nechtěli, ale protože jsme konstruktivní, tak bychom to udělali. S KDU-ČSL se ale míjíme ve filozofii. Oni chtějí zemědělství jako politický resort, tedy že tam chtějí dělat politiku. My jsme do vlády chtěli proto, abychom dokázali občanům, že lze stát řídit jinak,“ uvedl Babiš.
Podle něj se ČSSD i ANO vzdaly velkých resortů. „Přitom jsme na dopravě chtěli občanům říci, proč se nestaví dálnice a jaký je nepořádek na ministerstvu,“ dodal předseda hnutí ANO.
Expert: zemědělství je pro KDU-ČSL klíčové
Podle sociologa a mediálního experta obeznámeného se situaci uvnitř KDU-ČSL Tomáše Zdechovského je evidentní, že lidovci do vlády nepůjdou za každou cenu. „Strana prošla generační obměnou a ti politici, kteří chtěli být u moci za každou cenu, odešli do jiných stran,“ uvedl Zdechovský. Lidovci si podle něj cení konsensuálního postupu Sobotky, přesto zdůrazňuje, že resort zemědělství je pro lidovce klíčový.
„Pro KDU-ČSL je ministerstvo zemědělství klíčové. Většina voličů strany žije v malých obcích, lidovci mají mezi zemědělci vůbec nejvyšší poměr voličů ze všech relevantních stran. Navíc jde o značně zdevastovaný resort, české zemědělství se v posledních letech stalo kvůli chybné politice minulých vlád nekonkurenceschopné. Zkrátka, vyjednávání o vládě se dostalo do komplikované situace,“ vysvětlil Zdechovský.
Odmítá přitom, že by pro lidovce byly tématem restituce. „Priority lidovců jsou dvě: boj s chudobou (ministerstvo práce a sociálních věcí a venkov (ministerstvo zemědělství),“ uvedl Zdechovský s tím, že stoupenci a spojenci církví lze dnes nalézt spíše v jiných stranách, například v TOP 09.
Na otázku, jaký odhaduje výsledek čtvrteční jednání celostátního výboru, uvedl, že bude záležet především na tom, jak případný ústupek lidovců odůvodní předseda Bělobrádek. „Situace je otevřená, že se lidovci nakonec skutečně rozhodnou pro odchod do opozice, nemůžu vyloučit,“ uzavřel sociolog rozhovor pro Deník Referendum.
Podle Znoje udělali lidovci chybu na začátku vyjednávání. „Když hnutí ANO přišlo s požadavkem, že chtějí ministra financí, a bylo jasné, že sociální demokracie bude mít premiéra, tak tehdy byl ten správný okamžik, kdy měli požadovat pro sebe ministerstvo zemědělství,“ uvedl Znoj pro Deník Referendum.
Připomíná ale, že KDU-ČSL tehdy tvrdila, že ani pořádně neví, zda do vlády půjde. „Celostátní výbor lidovců se probral z této letargie na poslední chvíli, když už byl dojednán vládní program. Nicméně pořád je to konec konců jejich právo stanovit si své vládní priority a jejich požadavek není přemrštěný,“ uvedl Znoj. Zdůrazňuje přitom, že se v koalici musí všichni cítit „komfortně“. „Jinak nemůže dlouho vydržet,“ varuje politolog.