Přátelé chomutovského Palerma
Petr DimunNejen s ohledem na pozůstalé ponechme hodnocení života Romana Housky „vyšším instancím“. Důležité ale je pokládat otázky, jak je možné, že člověk jako Roman Houska více jak deset let určoval politiku ústecké ČSSD.
„To je syn toho zabitýho! To musí být taky pěknej lump!“. Věta z Osudů dobrého vojáka Švejka vystihuje — jako mnohé jiné — naprosto vyčerpávajícím způsobem i skoro po sto letech principy uvažování českého (a nejen českého) občana.
Ano, Roman Houska je obětí násilného a po všech směrech zavrženíhodného trestného činu a proto je na místě vyjádřit rodině a blízkým soustrast a doufat, že pachatel bude odhalen a potrestán. Faktem ovšem je, že lumpů a lumpíků bylo okolo Romana Housky plno.
Nejen s ohledem na pozůstalé ponechme hodnocení života Romana Housky „vyšším instancím“. Třeba ony na něm naleznou něco, co jsme my, smrtelníci přehlédli a přičtou mu to k dobru.
Důležité je však pokládat otázky, jak je možné, že člověk jako Roman Houska více jak deset let určoval politiku ústecké ČSSD a měl velký vliv i na celostátní politiku strany a hledat na tyto otázky odpovědi. Bez toho totiž existuje extrémní riziko, že Romana Housku nahradí na pomyslném trůnu nový oranžový baron, který jen převezme funkční, léta budovaný systém a kontakty.
Začněme třeba podivením se nad náhlou ztrátou paměti mnohých jeho přátel z ČSSD, kteří dnes v médiích tvrdí, že ho skoro neznali nebo že jeho vliv nesahal dál, než za ceduli „Chomutov“, maximálně „Ústí nad Labem“. Příteli Foldyno, Krákoro, Zaorálku a pozastavená přítelkyně Benešová, nelžete prosím.