Hnutí Změna jde do voleb i bez zelených
Vratislav DostálPo krachu jednání se SZ hnutí Změna ve středu oznámilo, že se předčasných voleb přesto zúčastní. Kandidovat bude ve spolupráci s Klíčovým hnutím, Hnutím Zelení, Změnou pro život či Hnutím Fair play platí. S dalšími subjekty ještě jedná.
Politické hnutí Změna bude v předčasných volbách kandidovat navzdory krachu jednání se Stranou zelených. Hnutí to oznámilo na středeční tiskové konferenci, sněmovních voleb se zúčastní ve spolupráci s Klíčovým hnutím Táni Fischerové, Hnutím Zelení, Změnou pro život či Hnutím Fair play platí. S dalšími subjekty hnutí nyní jedná.
„Podání kandidátních listin se podařilo ve všech čtrnácti krajích a pro jejich doplnění využijeme celou zákonnou lhůtu. Program Změna zveřejní příští týden,“ uvedlo hnutí v tiskovém prohlášení. Celostátními lídry jsou Jan Korytář, bývalý primátor Liberce a předseda hnutí Změna a Táňa Fischerová, předsedkyně Klíčového Hnutí.
Změna staví své kandidátky na občanských osobnostech, které dlouhodobě hájí nebo prosazují veřejný zájem. Mezi ně patří například Šárka Zimová Dostálová, krajská zastupitelka za PRO!kraj v Ústeckém kraji a zakladatelka a předsedkyně neziskové organizace Slunečnice v Děčíně, která se věnuje integraci lidí s postižením do běžného života.
Další osobností je známý aktivista Martin Marek z Plzně, který v roce 2009 otevřel kauzu plzeňských práv a stál v čele úspěšného referenda proti výstavbě obřího nákupního centra v Plzni či Filip Ušák, student práv a místní zastupitel v Benešově nad Ploučnicí, jeden ze zakladatelů hnutí Změna.
„Základem změny musí být zvýšení podílu občanů na rozhodování. Účast veřejnosti na společensko-hospodářské správě veřejných záležitostí je nejen zárukou obecného rozvoje, ale je i nejlepší prevencí korupce. Udržitelná ekonomika a finančnictví, vymezené jasnými, sociálně i environmentálně citlivými pravidly, jsou nástrojem pro zastavení prohlubující se krize naší země,“ řekl k programu rozvojový expert Tomáš Tožička z Hnutí Zelení.
„Chceme především pracovat na nástrojích, které pomohou k posilování místní ekonomiky. Součástí toho je nezbytná spolupráce a solidarita ať jaiž v rámci místních komunit, a pak dál na národní i mezinárodní úrovni. A důležitým bodem našeho programu zůstává osvobození veřejnoprávních médií od tlaků politiky i byznysu — a to včetně podpory vzniku veřejnoprávního deníku,“ uvedla pro Deník Referendum bývalá poslankyně Táňa Fischerová z Klíčového hnutí.
Lídry v jednotlivých krajích zveřejní Změna tuto neděli 22. září po odevzdání doplněných kandidátek. Financování volební kampaně bude hnutí Změna řešit svépomocí. Peníze bude získávat zejména od svých kandidátů a příznivců, neboť jedna z hlavních věcí, na které chce svou politiku postavit, je nezávislost. Na kampaň chce získat minimálně dvanáct milionů korun, zatím má 3,5 milionů.
Pokud získá hnutí pět procent hlasů, bude první čtyři roky ve Sněmovně výraznou opozicí budoucí vládě. Tuto strategii považují předáci hnutí předpoklad toho, aby v dalších volbách byli schopni oslovit alespoň deset procent voličů.
Hnutí Změna vzniklo z regionálního uskupení Změna pro Liberec, které uspělo v komunálních volbách v Liberci před třemi lety se ziskem 21 % a v roce 2012 jako Změna pro Liberecký kraj se ziskem 17 % hlasů. Postupně se propojuje s ostatními regionálními uskupeními.