Ekologové: vláda v demisi nemá co schvalovat surovinovou politiku
Vratislav DostálVe středu bude vláda projednávat novou surovinovou politiku. Podle návrhu ministra průmyslu má kabinet předkládaný materiál závazně schválit. Podle ekologů by tak měla ale učinit až vláda s mandátem voličů.
Ve středu bude vláda Jiřího Rusnoka mimo jiné jednat o surovinové politice. Podle návrhu usnesení připraveného ministrem průmyslu Ciencalou má vzít kabinet materiál nejen na vědomí, nýbrž navíc závazně schválit jeho hlavní cíle.
Ekologické organizace naléhavě žádají premiéra Jiřího Rusnoka i jeho ministry, aby takto zásadní rozhodnutí přenechali až vládě vzešlé z voleb. Současně upozorňují, že rok starý návrh pocházející z dílny exministra průmyslu a obchodu Martina Kuby, který odmítla i Nečasova vláda, obsahuje řadu plánů nebezpečných pro zdraví občanů, pro jejich peněženky i pro českou krajinu.
„Hodlá-li vláda dodržet zákon, musela by nyní začít připravovat varianty surovinové politiky na třicet let dopředu, všechny je projednat s veřejností a nakonec vybrat a schválit tu nejlepší. Na vládu v demisi je to příliš dlouhý a náročný úkol. Vážíme si toho, že to pan premiér Rusnok uznal, a věříme, že zítřejší jednání vlády podle toho dopadne,“ uvedl Daniel Vondrouš ze Zeleného kruhu.
Za nejhorší z navrhovaných opatření ekologické organizace považují obnovení vyvlastňovacích paragrafů, které loni z horního zákona vyškrtla Nečasova vláda, faktickou stavební uzávěru v desítkách obcí v severních Čechách či plány na prolomení územních ekologických limitů těžby hnědého uhlí, byť „pouze“ podmíněně a s časovým odkladem do roku 2016.
Ekologům se také nelíbí, že návrh plánuje otevření nových uranových dolů, výstavbu nových spaloven recyklovatelného odpadu financovanou z rozpočtů domácností formou pevných výkupních cen takto vyrobené energie a podporu těžby zlata na Šumavě, v Brdech nebo u slapské přehrady.
Ekologové připomínají, že v dokumentu navrhované cíle politiky obsahují i tak obskurní záměry jako je například zlepšení společenského vnímání těžebního průmyslu, přičemž tento cíl by měly vedle těžebních společností naplňovat i státní Česká geologická služba, vysoké školy a média.
„Dobrá rada ministrům na zítřek zní: zahoďte to. Nejen kvůli šíleným nápadům na obnovení stavební uzávěry ve městech a obcích nad ložisky uhlí, na resuscitaci vyvlastňování pro potřeby těžby či na státní podporu ,zlepšování společenského vnímání těžebního průmyslu.´ Ale i proto že tak zásadní otázku, jako jsou cíle vládní politiky na další čtvrtstoletí, by prostě neměl schvalovat kabinet bez mandátu. Doufáme, že to chápete,“ vzkázal ministrům Jan Rovenský z Greenpeace.
Podle Edvarda Sequense ze sdružení Calla by návrh surovinové politiky znamenal zásadní obrat v oblasti těžby uranu od útlumu k investicím do nových uranových dolů. „Účet na sanace uranových škod za desítky miliard zaplatíme všichni,“ připomněl. „Dolování zlata by poškodilo život místních lidí a proměnilo v pustinu desítky hektarů krajiny v sousedství slapské přehrady, v Brdech nebo na Šumavě. Ministři by měli respektovat názor starostů i desetitisíců místních lidí a úplně jej ze surovinové politiky vyřadit,“ doplnil Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA.
Ekologické organizace s uznáním kvitovaly nedělní vyjádření premiéra Rusnoka, že vláda k věci určitě „nepřijme žádné závažné závěry“. Rusnok v nedělních Otázkách Václava Moravce také uvedl, že on sám by považoval za chybné, pokud byl materiál schválen.