Policie nejspíš obviní také Nečase
Vratislav DostálPodle informací ČT24 a serveru Lidovky.cz připravuje státní zastupitelství obžalobu na Petra Nečase. Poslanci ODS již avizovali, že premiéra v demisi k vyšetřování nevydají. Nečas považuje případné obvinění za bizarní právní konstrukci.
Poslanecká sněmovna bude v příštích dnech nejspíš řešit vydání premiéra v demisi Petra Nečase k trestnímu stíhání. Informuje o tom server Lidovky.cz a ČT24 s odkazem na zdroj blízký vyšetřování. Podle policie totiž Petr Nečas slíbil bývalým poslancům ODS úplatek a zajistil také jeho poskytnutí.
„Předseda vlády České republiky a poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky RNDr. Petr Nečas nejméně ode dne 18. 9. 2012 dal slib prostřednictvím Mgr. Jany Nagyové a Mgr. Romana Bočka, MBA, poslancům Bc. Petru Tluchořovi, Bc. Marku Šnajdrovi a Ing. Ivanu Fuksovi poskytnutí této formy úplatku,“ píše se v policejním dokumentu.
Server Lidovky.cz pak cituje sms zprávu, kterou zaslala blízká spolupracovnice premiéra Jana Nagyová Nečasovi: „Nezapomeň říct Kaldovi (Miroslav Kalousek - pozn. red.) o tom Šnajdrovi…"
Samotný premiér pak podle informací serveru 5. listopadu v rozhovoru s bývalým náměstkem ministra zemědělství Romanem Bočkem, jenž měl údajně nabídku postů zprostředkovat, napsal: „Ty varianty jsou průchodné a že má ještě nějaké nápady ohledně těch možností, které by byly a jsou realizovatelné jak u toho Ivana, tak u toho Petra, trošku problém bude Marek…“
Exposlanci ODS, Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa, odmítali hlasovat pro tzv. vládní daňový balíček. Vláda přitom bez jejich hlasů nedisponovala ve Sněmovně většinou. Poslanci se nakonec vzdali svých mandátů, vláda balíček prosadila. Všichni tři exposlanci jsou nyní obviněni ze zneužití pravomoci veřejné osoby a přijetí úplatku. Jana Nagyová je obviněna z toho, že zneužití pravomoci organizovala.
Podle občanských demokratů se ale o korupci nejednalo. „K žádnému úplatku nedošlo. Je to bizarní právní konstrukce, která likviduje politiku v České republice,“ uvedl Nečas pro server Lidovky.cz. Podle něj se jednalo o běžný pokus o nalezení kompromisního řešení v rámci vnitrostranické a vnitrokoaliční situace.
Taktéž první místopředseda ODS Martin Kuba tvrdí, že šlo běžnou a legitimní politickou praxi. „Udílení pozic ve veřejné sféře považujeme za legitimní součást politického rozdělení moci a jsme také přesvědčeni, že jsou to funkce, které za sebou mají odvedenou práci. Není to věc, která je jen finančním benefitem,“ uvedl Kuba pro server iDnes.cz.
Občanští demokraté již také avizovali, že by pro vydání Nečase nehlasovali. „Toto není korupční jednání a takovým způsobem bych se já sám i všichni mí kolegové posléze chovali,“ uvedl na odpolední tiskové konferenci předseda sněmovní frakce občanských demokratů Marek Benda.
Naopak poslanci Věcí veřejných a sociálních demokratů by nejspíš pro vydání Nečase ruku zvedli. Pro iDnes.cz to uvedli předsedové těchto opozičních subjektů. Předsedkyně politické platformy LiDem Karolína Peake pak zdůraznila, že by záleželo na odůvodnění žádosti. „Pokud tato situace nastane, budeme čekat, jak se k ní postaví mandátový a imunitní výbor, a teprve poté budeme jednat," uvedla místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.
Další informace:
Lidovky.cz Policie chystá obvinění Nečase. Naše kroky jsou předvídatelné, říká žalobce
ČT24.cz Náměstek olomouckých žalobců potvrdil, že Nečas je mezi podezřelými
iDnes.cz Pokud na to přijde, Nečase policii nevydáme, je rozhodnuta ODS
Českénoviny.cz Poslanci ODS by nepodpořili vydání Nečase, ostatní zatím neví
Aktuálně.cz Policie požádá sněmovnu o vydání Petra Nečase
iHned.cz Nečas hrál údajně v kauze větší roli, než tvrdí. Hledání jeho nástupce pokračuje