Zástupci místních samospráv žádají OSN o podporu fair trade
Vratislav DostálČeská republika se rozhodla připojit k celosvětové kampani Fair Trade Beyond 2015. Představitelé místních samospráv v ní žádají OSN o tvorbu udržitelného rozvojového rámce po roce 2015, který naváže na Rozvojové cíle tisíciletí.
Představitelé místních samospráv se připojili k celosvětové kampani Fair Trade Beyond 2015, žádají v ní OSN o tvorbu udržitelného rozvojového rámce po roce 2015, který naváže na Rozvojové cíle tisíciletí. První tři starostové, kteří ji v České republice v minulých dnech podepsali, jsou z Litoměřic, Volyně a Vsetína.
Tato tři města v minulých třech letech obdržela titul Fairtradové město. Zavázala se tím k oficiální podpoře konceptu fair trade, který podporuje drobné řemeslníky a zemědělce z tzv. rozvojových zemí. „Vzhledem k tomu, že město Vsetín je fairtradovým městem a myslíme to s globální zodpovědností zcela vážně, pak podpis deklarace představoval samozřejmý následný krok,“ uvedla starostka Vsetína Iveta Táborská.
Deklarace vyzývá valné shromáždění OSN, které se sejde v New Yorku v září 2013, aby vytvořilo systematickou strategii k nastolení podmínek dodržování lidských práv, ke spolupráci s pracovníky v rozvojových zemích a boji proti chudobě.
Deklarace zároveň navrhuje podporu vytváření partnerství pro rozvoj mezi vládami, místními komunitami, podniky a občany. Vše vyvrcholí 23. září 2013 při setkání zástupců OSN na vysoké úrovni, kde bude projednáván nový globální rozvojový rámec a podpisy jednotlivých zastupitelů budou prezentovány představiteli jednotlivých vlád.
„Vítám každou snahu o rozšíření osvěty nejen v rámci samotného města, ale i v rámci celosvětové kampaně. Myšlenku hnutí - spravedlivý a udržitelný svět, ve kterém se každému člověku dostává jeho lidských práv - totiž stojí zato propagovat,“ uvedl starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč.
Za deklarací Fair Trade Beyond 2015 stojí celosvětové hnutí fair trade, sjednocující přibližně 2,5 milionu fairtradových producentů a pracovníků z více než sedmdesáti zemí, čtyřiadvaceti národních iniciativ, více než 500 specializovaných dovozců fair trade, 4000 fairtradových obchodů, více než 100 000 dobrovolníků, více než 1100 Fairtradových měst a desítky milionů spotřebitelů.
Pro dny 26. až 31. května bylo brazilské Rio de Janeiro prohlášeno celosvětovým fairtradovým hlavním městem při příležitosti konání 12. výroční konference Světové fairtradové organizace (WFTO), jíž se účastní zástupci fairtradového hnutí z celého světa.
Při této příležitosti byly podpisy představitelů měst, která se doposud k deklaraci přihlásila, předány brazilskému ministrovi práce a sociálních věcí. Byly mezi nimi i podpisy tří českých starostů.
„Jsme velmi rádi, že se i čeští zastupitelé rozhodli ke kampani připojit, a tím podpořit snahy o udržitelný rozvoj a podporu fair trade. Je to významné i ve vnímání České republiky globálním fairtradovým hnutím. Oslovujeme další česká města a předpokládáme, že počet podpisů pod deklarací poroste,“ uvedla Hana Chorváthová z Fairtrade Česká republika.