Nečasova vláda opět zamítla úpravy sKaret. Začnou jednáni o kompenzacích
Vratislav DostálVláda Petra Nečase definitivně zamítla návrh ministryně práce na úpravu systému sKaret. Zároveň nástupkyni Jaromíra Drábka v resortu doporučila ukončení celého projektu. Müllerová tak zahájí s Českou spořitelnou jednání o finančních kompenzacích.
Koaliční vláda Petra Nečase ve čtvrtek opět odmítla návrh ministryně práce a sociálních věcí Ludmily Müllerové z TOP 09 na úpravu systému sKaret. Zároveň vláda Müllerové doporučila zahájit s Českou spořitelnou jednání o finančních kompenzacích. Ministryně vzala dle svých slov rozhodnutí vlády na vědomí. Její TOP 09 přitom projekt sKaret ještě před několika týdny hájila. První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek navíc opakovaně tvrdil, že se jeho strana projektu jen tak nevzdá. Podle něj je projekt sKaret užitečný.
Naopak opozice sKarty opakovaně kritizovala. „Sociální demokracie vítá fakt, že Nečasova vláda sama zrušila svou další nepovedenou reformu,“ uvedl před časem předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. „Zrušena je tak další reforma ministra Drábka. Připomínáme, že kromě sKaret skončila veřejná služba i tzv. Donez. Premiér Nečas se nemůže tvářit, že všechny chybné a chaotické reformy bývalého ministra Drábka neprosazoval a neudržoval do poslední chvíle při životě. Měl by uznat i vlastní odpovědnost a rezignovat. Jinak mu plně naleží titul Alibista roku,“ dodal předseda sociálních demokratů.
Taktéž lidovci tvrdí, že je projekt sKaret selháním Nečasovy vlády. „A především TOP 09 a jejích čelních představitelů,“ upřesnil místopředseda KDU-ČSL a stínový ministr sociálních věcí Jan Bartošek. „Jsem přesvědčen, že především místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek a jeho první náměstek Šiška nesou finanční zodpovědnost za tento zpackaný projekt. Vyzýváme je, aby z celé situace vyvodili osobní zodpovědnost,“ dodal Bartošek.
Vzhledem k vzniklým škodám je podle něj na místě i odpovědnost hmotná, neboť Drábek i Šiška byli hlavními architekty a realizátory celého projektu. „Vše dělali s plným vědomím rizik i přes to, že již na samém počátku byl projekt hlasitě kritizován Českou bankovní asociací. Z jejich strany tedy nešlo o nějaký omyl nebo omluvitelnou neznalost,“ připomněl místopředseda KDU-ČSL.
„Zrušení sKaret považujeme za jediné možné řešení celé věci, kdy byl vydáváním sKaret porušován zákon o ochraně osobních údajů a vydáváním karet jako průkazů osob se zdravotním postižením byly porušovány mezinárodní úmluvy a je v rozporu i s postojem Národní rady osob se zdravotním postižením ČR,” uvedla ve čtvrtek na tiskové konferenci Kateřina Klasnová z Věcí veřejných.
K zastavení vydávání sKaret mělo podle ní dojít již dávno, aby se zbytečně nezvyšovaly náklady na ukončení projektu. Podle Věcí veřejných přitom musí veškeré následky za ukončení projektu nyní nést ministerstvo práce a sociální věcí, které smlouvu s Českou spořitelnou podepsalo.
„V této souvislosti připomínám, že ve chvíli vznesení nároků na jakékoli finanční kompenzace ze strany České spořitelny, podají Věci veřejné na bývalé vedení ministerstva — tedy exministra Drábka a exnáměstka Šišku — trestní oznámení,” zdůraznila Klasnová.
Podle ní zejména proto, že zřejmě uzavřeli smlouvu od počátku nevýhodnou pro Českou republiku, čemuž může nasvědčovat i neochota ministerstva zveřejnit celou smlouvu včetně všech jejích příloh. „Sama jsem o ně žádala již v listopadu loňského roku a z ministerstva mi tento týden přišlo opětovné odmítnutí s odkazem na obchodní tajemství. Zvažuji proto nyní správní žalobu,” uzavřela Klasnová.
Vláda zamítla první návrh na úpravu systému sKaret již na svém jednání 10. dubna letošního roku. Předseda vlády Petr Nečas v dubnu k řešení situace poznamenal: „Jsem přesvědčen, že toto je ta nejméně špatná cesta, tzn. zrušení tohoto projektu. Já ho nepovažuji za opravitelný. Já jsem přesvědčený, že tato věc jde mimo rámec uzavřené koaliční dohody, která jednoznačně mluvila o dobrovolnosti těchto sKaret. Paní ministryni jsem již před dvěma týdny adresoval své doporučení. Nemůže být překvapena, když nerespektovala doporučení premiéra, že tento návrh byl drtivou většinou vlády zamítnut,“ řekl premiér.
Tehdy také připomněl zodpovědnost resortní ministryně za vyřešení současného neuspokojivého stavu. „Paní ministryně zodpovídá za svůj resort, za legislativu svého resortu, není na ostatních členech vlády, aby za ni definovali nějaké zadání, ona za to nese zodpovědnost. Ona musí přijít s řešením, na základě kterého získá podporu většiny vlády i poslanecké sněmovny,“ dodal Petr Nečas.
Dnešní další pokus o zachování sKaret, který ministryně Müllerová předložila jako reakci na připomínky vlády z 10. dubna, přinesl podle Nečase pouze dílčí změny. Návrh opakovaně obsahoval povinnost příjemce dávek kartu převzít za účelem identifikace vůči úřadu práce. Odpadla by povinnost zřizovat bankovní účet u České spořitelny, přes který jim stát dávky posílá. Držitel karty by si mohl vybrat jeden ze způsobů výplaty dávek, a to bezhotovostní platbou, převodem anebo výběrem v hotovosti. Dávky by tak jejich příjemcům posílal přímo stát, a to na jejich účet, či složenkou, za kterou by platili.
Nečas ve čtvrtek zdůraznil, že nyní je úkolem ministerstva práce udělat všechny kroky k zajištění řádné výplaty dávek. „Lidé mají právo dostat včas dávky, na které mají právo ze zákona. Mají právo je dostat v termínech, na které jsou zvyklí,“ uvedl premiér.
Müllerová uvedla, že usnesení vlády bere na vědomí a v souladu s ním podnikne opatření k dalšímu postupu ve výplatě dávek tak, aby nebyli poškozeni jejich příjemci. „Opakovaně jsem dnes předložila návrh, který zpřesňuje podmínky užívání sKaret. Vláda tento návrh neschválila. Doporučení vlády beru na vědomí a musím říci, že se dá předpokládat série jednání s Českou spořitelnou a také uvnitř resortu ministerstva práce a sociálních věcí,“ uvedla.
„Učiníme kroky k tomu, aby se výplaty sociálních dávek nezpozdily. To znamená, že předpokládám i přechodné období pro přenastavení procesu pro výplatu dávek. V tuto chvíli nemám informace o zpoždění výplaty dávek,“ dodala Ludmila Müllerová.