Občanští demokraté považují ústavní žalobu na Václava Klause za zrůdnou
Vratislav DostálPoslanecký klub ODS považuje rozhodnutí Senátu podat žalobu z velezrady na prezidenta Václava Klause za nízké, pomstychtivé a ubohé. Podle ČSSD naopak senátoři pouze aktivně a odvážně splnili svou ústavní roli.
Poslanecký klub ODS zveřejnil v úterý usnesení, které ostře odsuzuje rozhodnutí Senátu podat žalobu z velezrady na prezidenta Václava Klause. Poslanci ODS považují rozhodnutí Senátu za nízké, pomstychtivé a ubohé. „Tímto rozhodnutím se ti, kteří pro něj hlasovali, pokusili zbaběle vypořádat s Václavem Klausem. Přitom tím nejen nevratně poškozují jeho pověst, ale také pověst celé České republiky, včetně Senátu samotného,“ uvedla sněmovní frakce ODS v prohlášení.
Poslanci ODS zároveň poděkovali všem senátorům, kteří hlasovali proti údajně zrůdnému návrhu. Podle předsedy ODS a premiéra koaliční vlády je rozhodnutí Senátu výrazem obyčejné lidské pomstychtivosti, motivované osobní nesnášenlivostí. „Považuji tuto událost nejen za útok na prezidenta republiky, ale především za útok na pověst naší země v zahraničí,“ uvedl premiér Petr Nečas.
Předseda TOP 09 Karla Schwarzenberga pak v rozhovoru pro ČT24 uvedl, že žalobu nepovažuje za moudrou. „Ale především jsem toho názoru, že všechno, co se mu vyčítá, na to člověk může mít různý názor. Já jsem věru nebyl v životě nikdy velký podporovatel Václav Klause a můžeme mít například na amnestii různé mínění, já ji považoval za chybnou. Všechno dobré, ale to není velezrada. Velezrada je opravdu něco velice vážného a s tímto pojmem by se nemělo zacházet tak ledabyle,“ vysvětlil ministr zahraničí a předseda TOP 09.
Podle sociálních demokratů je senátní žaloba z velezrady důležitým symbolickým krokem. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka také připomněl, že když pravice v první polovině devadesátých let proti odporu ČSSD prosazovala vznik druhé komory Parlamentu — Senátu, používala opakovaně argument o nezbytné potřebě legislativní a ústavní pojistky. „Dnes se politici ODS hromadně diví tomu, že Senát skutečně jako pojistka ústavnosti funguje,“ uvedl předseda nejsilnější opoziční strany.
Podle něj přitom nejde o žádný puč, ani ústavní revoluci. „Senátoři využili oprávnění, které ústava obsahuje řadu let, a poslali prezidenta za jeho chování v pěti konkrétních případech před Ústavní soud. Ani prezident Klaus nemůže být nastalou situací překvapen. Jeho postup v těchto kauzách byl již dříve podroben kritice jak na půdě Senátu, tak ve veřejné, politické či odborné diskusi,“ připomněl Sobotka a dodal, že tak zkušený a dlouholetý politik, jako je Václav Klaus, mohl včas na kritiku reagovat, své chování upravit a žalobě předejít. „Tuto příležitost až na malé výjimky promarnil,“ dodal předseda ČSSD.
Sobotka také zdůraznil, že výzvy k tomu, aby Senát vůči Václavu Klausovi využil pravomoc podat žalobu pro velezradu, se ve veřejném prostoru objevily už v minulosti. Nové je podle něj jen to, že tyto návrhy nyní získaly v Senátu dostatečnou politickou podporu. „Mimo senátory za ODS doslova napříč politickým spektrem. Nepochybně k tomu přispěl výsledek doplňovacích voleb do Senátu v říjnu 2012, ale především vysoce kontroverzní amnestie a arogantní způsob, se kterým ji prezident Klaus prosadil a obhajoval,“ vysvětlil lídr opozice.
„Senátoři aktivně a odvážně splnili svou ústavní roli. Senát je orgánem, jemuž dosud jako jedinému náleží oprávnění iniciovat řízení před Ústavním soudem k posouzení odpovědnosti prezidenta republiky za jeho jednání, které směřuje proti demokratickému řádu republiky,“ vysvětlil Sobotka s tím, že kontrolní role Senátu vůči prezidentovi je nezastupitelná a nenahraditelná aktivitou kohokoliv jiného.
Sobotka také zopakoval, že ani prezident nestojí nad zákonem. „Prezident republiky skládá ústavní slib, ve kterém se zavazuje zachovávat ústavu a zákony České republiky. Je to politik, který musí dodržovat a ctít ústavu republiky stejně, jako například premiér, poslanec či senátor,“ uvedl předseda sociálních demokratů.
Podle něj byla navíc žaloba prezidenta republiky pro velezradu poslední příležitostí, jak na řadu dlouhodobě ústavně problematických kroků hlavy státu znovu veřejně upozornit, vyvolat společenskou diskusi a vytvořit napříště takovou situaci, která zabrání tomu, aby se opakovaly podobné excesy, jako byla například poslední amnestie pro tuneláře a podvodníky, nebo vyjednávání výjimky v rámci mezinárodní smlouvy, která již byla ratifikována oběma komorami českého parlamentu.
„Jsem přesvědčen, že žaloba je důležitý symbolický krok, který posílí standardní a zdravé fungování našeho parlamentního demokratického systému a také důvěru občanů v to, že pravidla v naší zemi platí opravdu pro každého stejně,“ uzavřel předseda nejsilnější opoziční strany.
Senát schválil ústavní žalobu na prezidenta Václava Klause pro velezradu v pondělí. Pro návrh hlasovalo osmatřicet senátorů, proti jich bylo třicet. Klaus je tak prvním českým prezidentem, který s tímto obviněním předstoupí před Ústavní soud. Z ústavního hlediska je trestem za velezradu ztráta prezidentského úřadu a zákaz na něj znovu kandidovat. V případě, že Klause Ústavní soud odsoudí, ztratí také nárok na prezidentský plat a na požitky spojené s obdobím po skončení výkonu funkce.
Návrh obžaloby má pět bodů. Senátoři Klausovi kromě novoroční amnestie vytýkají, že za poslední rok nejmenoval jediného ústavního soudce, odmítl podepsat usnesení Evropské rady, přestože tak učinily obě komory parlamentu, nejmenoval soudcem čekatele Petra Langera a několik let otálel s podpisem ratifikace Dodatkového protokolu k Evropské sociální chartě.