Ministerstvo životního prostředí chce učinit přítrž orgiím motorových pil v alejích kolem silnic.
Přestože pro kácení alejí platí od prosince 2009 nová pravidla, silničáři ještě před změnou zákona nahlásili, že hodlají porazit tisíce stromů. Chtěli se tak vyhnout nutnosti žádat o povolení. Podle středečního prohlášení ministra životního prostředí Jana Dusíka se mu ale nevyhnou:
"Dohlédneme, aby byly opravdu pokáceny jen ty stromy, které bezprostředně ohrožují bezpečnost silniční dopravy. Posouzení, který strom porazit, musí proběhnout podle poslední novely zákona o ochraně přírody," citovala ČTK Dusíkova náměstka Františka Pelce. V tomto duchu také informoval Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které si už ke kácení vytipovalo tisíce stromů.
Na problém s plánovanými pogromy na aleje kvůli novým pravidlům upozornilo ekologické hnutí Arnika. „Aleje jsou typickou součástí české krajiny a vedle přínosu pro životní prostředí mají také velký význam estetický, kulturní a historický. Proto je důležitá jejich záchrana,“ vysvětlili Martin Skalský z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika.
Ministerstvo životního prostředí dalo ekologům za pravdu. „Zjistili jsme, že v některých případech nejsou dodržovány standardní postupy. Hodláme na to upozornit Ředitelství silnic a dálnic i krajské správy. Chceme předejít vymizení alejí z české krajiny," přislíbil v ČRo Radiožurnál náměstek ministerstva František Pelc.
Podle zjištění Arniky chtějí silničáři letos pokácet asi deset tisíc stromů, tedy přibližně tolik jako v loňském roce. Ekologové přitom dlouhodobě upozorňují na mnohá pozitiva, které aleje kolem silnic nabízejí. Stromořadí podle nich zlepšují orientaci při špatné viditelnosti, chrání před letním žárem, bočním větrem i zimními závějemi. Navíc mají výrazný psychologický efekt, když opticky zužují silnici a nutí řidiče k bezpečnější jízdě.
Další informace:
Rozhlas.cz Ministerstvo životního prostředí chce prověřit kácení stromů podél silnic
ČTK Pro kácení stromů u silnic platí nová pravidla