Jsou to ostatně jen politici
Ivan ŠtampachDo druhého kola prezidentské volby se dostali dva reální politici, kteří nám nemusejí být sympatičtí, mezi nimiž si ale přesto musíme nějak vybrat.
Zažívám kolem sebe zklamání z toho, že nastalo to, co dnes zklamaní předevčírem kolem poledne ještě připouštěli, že totiž druhé kolo prezidentské volby bude soubojem politických dinosaurů. Zvítězila dvojice jiná, než v uplynulých týdnech stanovily směrodatné agentury pro výzkum veřejného mínění.
Jedním z vítězné dvojice je v prvním kole z vůle lidu reprezentant klerikálního, konzervativního křídla politiky, který se od většiny svých kolegů liší aspoň tím, že není, a sotva by mohl být, českým nacionalistou. Pražská intelektuální kavárna udělala v poslední době zajímavý obrat. Kritizuje pravicovou vládu z pravicových pozic. Klaus, Kalousek a případně i Nečas jsou pro ni příkladem zločinné politiky, kolega jmenovaných, který s vládou jako její místopředseda předkládá a v parlamentu schvaluje zákony, jež je tak rozčilují, jim je sympatický, protože má styl džentlmena, má šarm a eleganci. Jako typičtí buržoové vzhlížejí k aristokratovi. Když napodobují jeho styl, jsou trapní.
Pozůstatky někdejší šlechty většinou opustily dávné vulgární hrubiánství, které je pozvedlo nad spoluobyvatele a poskytlo jim zvučné tituly, barvité erby a hlavně bohatství a moc. Převzali poněkud rafinovanější hodnoty a metody svých někdejších poddaných a dnes vládnoucí společenské vrstvy, neřežou se meči, nýbrž si vysávají bankovní konta, a konkurují si podle nových, nakonec stejně nemilosrdných pravidel. Pro veřejnost sehrávají aristokratické divadlo a předvádějí dojemná nostalgická gesta.