Chávez nařídil zrušit kritickou kabelovou televizi
Lenka PurtekováVenezuelské úřady ukončily vysílání oblíbené televizní stanice RCTV, protože neodvysílala Chávezův sobotní projev. Kanál je jedním z mála, který ve Venezuele kritizuje jedenáct let starou vládu.
Venezuelská vláda a prezident Hugo Chávez nařídili v neděli kabelovým operátorům zastavit vysílání populární televizní stanice RCTV, která podle nich porušila předpisy tím, že neodvysílala Chávezův projev. Zákon totiž vyžaduje, aby provozovatelé televizního vysílání pouštěli projevy socialistických představitelů v plném rozsahu. Opatření způsobilo rozčarování mezi obhájci svobody tisku.
Krátce po půlnoci stáhli kabeloví operátoři z vysílání sedmapadesát let starou televizní stanici, protože neodvysílala Chávezovu řeč z provládního shromáždění, které se konalo v sobotu. „Jsou mezi námi někteří, kterým činí radost vyzývat vládu. Pokud se ale nebudou řídit zákonem, musí jít. Je to jejich rozhodnutí, ne naše,“ prohlásil Chávez v neděli ve své televizní show Haló prezidente.
Nové vládní vyhlášky nařizují kabelovým stejně jako veřejným kanálům vysílat vládní dění i Chávezovy projevy, které někdy trvají i sedm hodin. Musí také dodržovat starý zákon, který upravuje sexuální obsahy v programech.
RCTV byla terčem stížností venezuelské vlády už v minulosti. V roce 2007 jí úřady odmítly obnovit licenci na veřejné vysílání, čímž donutily stanici přejít na kabelový způsob přenosu. „Ve Venezuele se to provádí bez soudního příkazu, bez jakéhokoliv administrativního jednání. V žádné jiné demokracii se toto neděje. Vláda prostě nesnáší média, která říkají lidem, jak se věci opravdu mají,“ řekl ředitel RCTV Marcel Granier.
Skupiny podporující svobodu slova vidí v zákazu vysílání RCTV způsob, jak chce vláda potlačit jednoho z mála svých kritiků mezi médii.
Komisař pro venezuelské záležitosti Paulo Sergio Pinheiro a zvláštní zpravodajka pro svobodu vyjadřování Catalina Boterová v Organizaci amerických států požadují, aby byly ve Venezuele obnoveny záruky svobody projevu a práva na spravedlivý proces. Pinheiro a Boterová dodali, že stažení RCTV a dalších televizních stanic má obrovský vliv na svobodu projevu. „Kanály neměly možnost se bránit, byly rychle potrestány bez řádného soudního procesu a bez dostatečného odůvodnění,“ vysvětlili.
Spor mezi vládou a RCTV začal v roce 2002, kdy podle vlády televizní stanice podporovala puč proti prezidentovi. Televizní stanice tehdy vyzývala k otevřeným protestům a dávala volný prostor protivládním skupinám. Přesto dodnes nedostala vysvětlení, proč musela přejít na kabelové vysílání.
Podle Miguela Ángela Rodrígueze, který uvádí dopolední program o politice, vláda přijala poslední opatření proto, že si myslela, že RCTV na kabelu nepřežije. RCTV byla podle něj pro diváky přitažlivá tím, že vysílala zprávy o rostoucím počtu vražd i o ekonomické korupci, které se na veřejných televizních stanicích nedozvědí.
I když RCTV přesun na kabelové vysílání přežila, nebylo to podle ředitele Graniera jednoduché. Tržby v roce 2006 dosahovaly tři sta milionů dolarů, vloni to bylo pouhých sto milionů. Přesto stanice dál vysílala zpravodajské programy i seriály, které jsou typické pro země Latinské Ameriky.
Další informace:
Washington Post Venezuela President Chavez orders TV station off the air