Pražský magistrát zahájil další vlnu změn územního plánu
Vratislav DostálPražský magistrát zahájil v pořadí čtvrtou vlnu takzvaných celoměstsky významných změn územního plánu. V balíku dvaasedmdesáti záměrů se skrývá řada projektů, které mají spekulativní charakter. Lhůta k podání připomínek vyprší 27. prosince.
Magistrát nadělil Pražanům nemilý vánoční dárek — rozjel v pořadí již čtvrtou vlnu takzvaných celoměstsky významných změn územního plánu. Spousta lidí tak bude mít svátky pokažené psaním připomínek, neboť lhůta k jejich podání vyprší 27. prosince.
V balíku dvaasedmdesáti záměrů se přitom skrývá celá řada projektů, které mají spekulativní charakter a vedly by k poškození životního prostředí. Jde například o návrh k zastavění Vidoule a Dívčích Hradů, těžbu na soutoku Vltavy s Berounkou nebo masivní autobusový terminál na Veleslavíně. Plocha v ohrožení má 1 509 hektarů, jde tedy o celá tři procenta rozlohy Prahy.
Podle experta Arniky na územní plán je načasování tak důležitého procesu zcela skandální. „Magistrát i pod novým politickým vedením pokračuje v praxi, kdy se významná jednání jakoby náhodu strefí do období letních prázdnin nebo vánočních svátků. V civilizované společnosti by tohle časování politikům rozhodně neprošlo,“ vysvětlil Skalský.
Podle Arniky se ve čtvrté vlně změn schovává řada škodlivých projektů, jež prostřednictvím městských částí prosadili developeři. O změnách územního plánu bude nakonec hlasovat pražské zastupitelstvo. Pokud by některé z nich schválilo, hrozí devastace přírody a poškození životního prostředí.
„Rozsáhlou zástavbu volných pozemků musí magistrát řešit v rámci nového územního plánu. Pražské vlny změn představují bezprecedentní obcházení stavebního zákona. Doporučuji voličům, aby bedlivě sledovali, jak budou zastupitelé hlavního města hlasovat o developerských projektech navržených nejasným způsobem. Podněty ke změnám územního plánu mohou samozřejmě i odmítnout,“ uvedl Skalský v tiskovém prohlášení.
Lidé, kteří by chtěli podat k některému ze záměrů schovaných ve čtvrté vlně celoměstsky významných změn územního plánu připomínky, tak musí učinit do 27. prosince. Sepsání kvalitních připomínek přitom zabere spoustu času a podklady magistrátu jsou značně nepřehledné. Arnika proto nabízí lidem, kteří se v procesu sami nevyznají, bezplatnou pomoc.
Zajímavostí čtvrté vlny změn územního plánu je podle ekologů fakt, že všechny podněty do ní poslaly městské části. Na ruku developerům šla podle Arniky nejvíce Praha 5, která navrhuje zastavět bytovkami stolovou horu Vidouli, která je pražským přírodním unikátem. Zástavba by měla pokračovat až na Dívčí Hrady a celkem by se tak zastavěly desítky hektarů zeleně a volné městské krajiny.
Další ze změn navrhuje, aby se na soutoku Vltavy s Berounkou otevřelo těžbě štěrkopískové ložisko. Těžba štěrkopísku by zničila mimořádně cennou oblast akumulace podzemních vod, která by do budoucna mohla zásobit část obyvatel metropole pitnou vodou.
Hlavní město prosazuje v rámci změn územního plánu i výstavbu obřího terminálu autobusů s parkovištěm ve Vokovicích. Údajně dočasná stavba by měla přijít na 1,3 miliardy korun. Plánuje se pouze kvůli tomu, že díky nevhodné trase prodloužení metra A nyní Praze hrozí, že přijde o osm miliard dotací z Evropské unie.