Vláda chce lepší ochranu oznamovatelů korupce
Vratislav DostálKabinet Petra Nečase ve středu schválil novelu antidiskriminačního zákona, která upravuje otázky takzvaného whistleblowingu. Vláda tak souhlasí s tím, aby lidé, kteří oznámí trestný čin svého zaměstnavatele, získali vyšší právní ochranu.
Kabinet Petra Nečase se na svém středečním zasedání zabýval mimo jiné návrhem věcného záměru legislativního řešení whistleblowingu a ochrany oznamovatelů trestněprávního jednání na pracovišti. Po jednání vlády to na tiskové konferenci uvedl premiér Petr Nečas s tím, kabinet novelu antidiskriminačního zákona, která otázky takzvaného whistleblowingu upravuje, schválil.
Legislativní úprava zahrnuje ochranu těch zaměstnanců, kteří oznámí trestněprávní jednání, to znamená, že se oznamování nevztahuje jen na trestné činy úplatkářství, nýbrž na všechna trestněprávní jednání.
Pokud zaměstnanec upozorní příslušný orgán na evidentně vědomé trestně právní jednání ve firmě či instituci, kde sám pracuje, jedná se o whistleblowing.
Jde tak v podstatě o oznámení zaměstnance o nelegálních, neregulérních, nebezpečných nebo neetických praktikách zaměstnavatele, ke kterým pravděpodobně dochází s vědomím nadřízených a které zároveň směřuje proti veřejnému zájmu s tím, že oznamovatel jedná v dobré víře.
Návrh kabinetu předložila místopředsedkyně vlády Karolína Peake. Zapracování whistleblowingu do právního systému vyplývá z vládní strategie boje proti korupci. Na jeho zpracování se podílela také řada neziskových organizací.
Karolína Peake má nyní za úkol vládě do konce dubna předložit návrh novely v paragrafovém znění.