Prázdné domy a pro lidi kotce?

Miroslav Hudec

Jsou situace, kdy není moc na vybranou a kdy se musíme rozhodnout mezi ochranou prázdných chátrajících domů a chátrajících ideologických klišé a mezi ochranou lidských životů.

Věřím, že páni architekti z ateliéru Ting to mysleli dobře, když (dle zpráv v médiích) vymysleli provizorní, snadno a levně zhotovitelný úkryt před chladem pro lidi bez domova. Ono se normálně myslícímu a normálně cítícímu člověku skutečně těžko chápe a těžko pasivně smiřuje s tím, že ve společnosti přes všechny nářky tak bohaté, jako je ta česká na začátku 21.století, musí lidi bez domova umírat zimou na ulici.

Jako první jsme důkladně zanalyzovali, proč trh neumí vyřešit krizi bydlení. Podpořte vznik dalších průlomových analýz!
×

A tak ne těm architektům a občanským sdružením, kteří dělají, co umějí a co jim okolnosti umožňují, ale nám ostatním je třeba položit otázku, zda ty kotce z rezavého drátu a papundeklu opravdu jsou důstojné řešení palčivého problému lidí, kteří nemají kde hlavu složit. A možná otázku ještě důležitější, jak to, že vůbec jsou lidi bez domova, když je v Praze i jinde je tolik prázdných a chátrajících bytů? Jak to, že nikoho nenapadne zkusit jednat s jejich majiteli, aby je pro přežití bezdomovců aspoň po nejnutnější dobu poskytli?

Jistě, dopředu slyším odpovědi. Soukromé vlastnictví je nedotknutelné, nikdo nemůže majitele nutit, a navíc kdo ví, jak by bezdomovci ty byty zřídili. Hůř, co by řekli spořádaní občané bydlící v okolí? A stát na to všechno slyší. A reaguje promptněji a účinněji než na problémy bezdomovců. Viděli jsme, jak dopadli třeba squatteři, kteří před zhruba třemi roky obsadili prázdný dům na Albertově, o nějž se jeho majitel rozhodně nestaral s péčí řádného hospodáře.

Ale jsou situace, jako je tato, kdy není moc na vybranou a kdy se musíme rozhodnout mezi ochranou prázdných chátrajících domů a chátrajících ideologických klišé a mezi ochranou lidských životů. Pokud ovšem uznáme, že lidský život je na žebříčku hodnot tou nejvyšší, převyšující všechny hodnoty ostatní, a že bezdomovci jsou lidé jako my.

Obávám se ale, že v tom dnes mnozí nemají příliš jasno a že právě to může být jádro problému.

    Diskuse
    Však tohle říká třeba i David Harvey - je třeba si uvědomit, že prázdné domy na jedné straně a lidi bez domova na ulici, jsou součástí téže nerovnost produkující rovnice. Stále více se však ukazuje, že snaha přidat do té rovnice další parametry (třeba lidské potřeby, životy, takové a onaké hodnoty ...), ten problém jenom o něco odsouvá. Takže mi z toho vychází ... že budeme muset dělit nulou!