O změnách, ale pomalých
Pavel ŠaradínVadí nám korupce, arogance některých politiků a politických stran, klientelismus, přílišná byrokratizace a řada jiných jevů. Základní otázkou pak je tato: jak se to může změnit?
Základní otázkou české společnosti je pravděpodobně tato: jak se může změnit? Vadí nám korupce, arogance některých politiků a politických stran, klientelismus, přílišná byrokratizace a řada jiných jevů. Receptů je mnoho, v poslední době se objevují snahy o změnu volebního systému: jiná politická reprezentace, jiná kvalita spravování státu.
Návrhů změny volebního systému od devadesátých let zaznamenáváme několik, dříve šlo o to vyloučit malé strany z Poslanecké sněmovny ve jménu posílení tzv. soutěživosti. Pak se objevily snahy opačné, dát větší prostor malým politickým stranám, dnes jsou tu úvahy jiné. Posílit individuální odpovědnost politiků před voliči a oslabit tak všechny politické strany, malé i velké. Dejme tomu, že by se podobný volební zákon mohlo podařit prosadit, ale kde máme záruku, že zvolený poslanec bez vlivu politické strany bude lépe hájit zájmy občanů a vzdorovat korupci a klientelismu než poslanec nominovaný politickou stranou? Jak jsem již několikrát upozornil, česká společnost nepotřebuje změnu technického nástroje (tj. volebních pravidel), ale zvýšení politické gramotnosti. To je nejúčinnější prostředek k tomu, aby se zvýšil tlak na politiky.