Čeští umělci skládají hold Johnu Cageovi
Anežka PoláškováV pražském Centru současného umění DOX se koná výstava, která je poctou českých i zahraničních umělců Johnu Cageovi.
Dvojité životní výročí amerického skladatele, a také výtvarníka a spisovatele, Johna Cage (1912-1992) inspirovalo mnohé umělce ke složení osobité cageovské pocty. 14. května se na Pražském jaru konal koncert z vybraných Cageových skladeb, provedený souborem Agon Orchestra.
A 24. května byla v pražském Centru současného umění DOX zahájena výstava MEMBRA DISJECTA PRO JOHNA CAGE: Wanting to Say Something About John, konaná nedávno v Museum Quartier ve Vídni (kurátory jsou Jozef Cseres a Georg Weckwerth). Pro veřejnost bude DOXu otevřena od 25. května do 20. srpna 2012.
Pojem membra disjecta můžeme vysvětlovat jako „rozptýlené fragmenty“ a je jím označována Cageova metoda využívání nejrůznějších inspiračních zdrojů vedoucích k různorodosti vystavených děl.
K podtitulu výstavy, Wanting to Say Something About John, její organizátoři říkají: „V roce 1969 bylo několik umělců včetně Johna Cage požádáno, aby přispěli ke vzpomínce na Marcela Duchampa, který zemřel v předcházejícím roce. Cage vytvořil multiple skládající se z jedné litografie a čtyř plexigramů prezentovaných v nahodilém pořadí ve speciálním dřevěném rámu. Vše bylo potištěné textem, náhodně generovaným podle čínské prorocké knihy I-ťing (Kniha proměn). Jako název díla nakonec použil výrok Jaspera Johnse: ,Já nechci o Marcelovi říct nic’.“
Kromě některých Cageových prací, jakou je např. výše zmíněná Not Wanting to Say Anything About Marcel, zde svá díla vystavují umělci, kteří patřili do okruhu jeho spolupracovníků a přátel a dále také někteří mladší autoři, pro které se stala osobnost Johna Cage inspirací. K vidění jsou zde nejen výtvarné práce, ale také partitury, zvukové objekty a videa.
Výstava je poctou výtvarníků především proto, že vytvořili díla v duchu cageovské estetiky. Z českých autorů svou poctu složili např. Peter Graham (skladatel) se svojí výtvarnou kompozicí Get Out of Whatever CAGE (1992), Milan Grygar s Modrou partiturou (1972), Blahoslav Rozbořil s Hommage + á John Cage (2012) a řada dalších.
V září poputuje cageovská výstava do Galerie výtvarného umění v Ostravě, která také vydá k výstavě katalog. Nejbližší doprovodná akce se v pražském DOXu bude konat 19.6. od 18:00. Bude jí přednáška věnovaná vzpomínkám pamětníků na návštěvu skladatele Johna Cage, choreografa Merce Cunninghama a klavíristy Davida Tudora v Praze v roce 1964.