Bém: transparentnost firem zavání komunismem
Jan MiesslerPodle Béma by nikdo neměl hodnotit firmy na základě jejich vlastnické struktury. V souvislosti s Opencard by transparentnost firmy Haguess přivítal, ale netrvá na tom.
Podle pražského primátora Pavla Béma (ODS) není správné při výběrových řízeních dělit firmy na lepší a horší na základě transparentnosti jejich vlastnické struktury. Přesto požádal firmu Haguess, která inkasovala v rámci projektu Opencard za podezřelých okolností kolem 400 milionů korun, aby svoji vlastnickou strukturu zveřejnila. Uvedl to v pátečním rozhovoru pro server iDnes.cz.
„Bude záležet na ní, jestli to učiní, nebo ne," prohlásil ovšem Bém, kterého prý vlastnická struktura firmy zajímá "jen z pěti procent". Zbylá procenta věnuje hašení průšvihu, ve který se Opencard proměnila. Konkrétně se prý soustředí na kvalitu smluvních vztahů a jejich výhodnost pro Prahu, což je vlastně eufemismus pro katastrofálně nevýhodné smlouvy, které Praha v souvislosti s Opencard uzavřela.
Výsledky všech tří auditů, které si různí lidé z vedení Prahy zadali, totiž skončily konstatováním, že vedení Prahy v projektu Opencard utopilo téměř miliardu velmi podivným způsobem. Ten navíc ani nebyl efektivní: aby Opencard ekonomicky přežila, navrhuje poslední audit dramaticky rozšířit funkčnost karty a zahájit kvůli tomu spolupráci s některým z bankovních ústavů. Právě obíháním bank nyní zřejmě Bém tráví většinu času. Ještě nedávno přitom tvrdil, že karta neprodělává. Ve světle nulového zisku a devítisetmilionových výdajů to bylo tvrzení značně odvážné.
Transparentnost = komunismus
Navzdory údajné nynější snaze Opencard zachránit se však Bém chová dost podivně: nejprve o kartě prohlašoval, že nemá žádný problém, potom tajil výsledky auditů a nyní veřejně prohlašuje, že netransparentnost firem, které si za netransparentních okolností přišly v souvislosti s Opencard na velké peníze, je zcela v pořádku. Zároveň kvůli Opencard nikdo z pražské ODS nevyvodil politickou odpovědnost, o místo přišel pouze jeden úředník
Poslední dobou ovšem pražské ODS významně klesají preference, a to přesto, že v minulých dvou dekádách strana v hlavním městě vyhrávala automaticky. Korupce ve vedení města, o které v Praze nepochybuje nikdo kromě jeho vedení a kterou právě Bém de facto symbolizuje, zřejmě přerostla z rozměrů obřích do rozměrů absurdních.
A právě případ Opencard, ve kterém se zadávaly zbytečné zakázky firmám s přátelskými kontakty na Béma a jeho okolí, může fungovat jako ilustrace tohoto přerůstání: karta má nižší funkčnost než podobné projekty v Plzni nebo Liberci, je několikanásobně dražší, Praha navíc přenechala téměř veškerou kontrolu nad systémem firmě, do které předtím napumpovala desítky milionů, aby tato dříve spíše miniaturní společnost vůbec byla schopná projekt zvládnout.
Navzdory politickým škodám pro ODS i pro sebe osobně však Bém stále Opencard obhajuje a kolem firmy Haguess chodí po špičkách. „Podle českých zákonů nemám já ani vy právo ve svobodné, demokratické společnosti dělit firmy na lepší a horší," uvedl v rozhovoru pro iDnes.cz s tím, že vylučovat z výběrových řízení firmy kvůli jejich netransparentní vlastnické struktuře, případně kvůli určitým majitelům, zavání komunismem. „Jestli o tom nevíte, tak už dvacet let nežijeme v komunistické společnosti, kde určitá vlastnická struktura byla klíčem, abychom posuzovali, jestli je správná, nebo ne. Když něco patřilo straně, bylo to v pořádku. Když něco patřilo nějakému kulakovi, tak to v pořádku nebylo," uvedl doslova Bém.
O aktivní snaze primátora nejasnosti kolem Opencard osvětlit tak stále zůstávají pochybnosti. Navíc o tom, že firmu Haguess poprosí o zveřejnění vlastnické struktury, mluvil Bém už před svým výletem do Antarktidy. Firma sice v polovině prosince slíbila, že své majitele odtajní, ani po několika týdnech se ale stále neví, jak vlastně s primátorovou prosbou naložila.
Soukromý Bém, soukromý Topolánek
Stejně jako vlastnictví soukromých firem je pro Béma posvátná i soukromá dovolená, a to i v případě politiků. „O své dovolené s vámi ani s nikým jiným nebudu mluvit, protože to je soukromá záležitost každého z nás," uvedl na dotaz ohledně toho, zda si výlet do Antarktidy platil z vlastního. Dodal, že mu dovolené nikdo nesponzoruje, ale žádný důkaz pro to nepředložil.
Přitom právě ODS a konkrétně její předseda Mirek Topolánek na "soukromou dovolenou" v Toskánsku loni v létě doplatili: vyšlo najevo, že se zde s notorickým lobbistou Markem Dalíkem a tehdejším ministrem dopravy s vazbami na firmu Viamont Alešem Řebíčkem (ODS) společně setkali s šéfem polostátního ČEZu a jedním z nejbohatších Čechů Martinem Romanem a lobbistou téže firmy Vladimírem Johanesem, nebo také s ředitelem Spolchemie a Setuzy Martinem Procházkou a s místopředsedou ČSSD a stínovým ministrem průmyslu Milanem Urbanem. Ten byl mimo jiné za svůj výrok: „Limity jsou pozůstatkem posttotalitní doby, kdy ještě neexistovaly základní demokratické právní principy," v roce 2004 nominován na anticenu Zelená perla, kterou ekologové udělují za obzvlášť hloupé výroky o životním prostředí.
Ve stejné době, kdy Topolánek jachtařil s šéfem a s lobbistou polostátního ČEZu, získala tato firma kontroverzním zákonem o povolenkách od poslanců dárek ve výši přibližně 70 miliard korun. Přitom má ČEZ díky svému dominantnímu postavení na českém energetickém trhu a exportu elektřiny do zahraničí každoročně obrovské zisky, ze kterých mimo jiné bohatě dotuje obce v okolí jaderných elektráren, ve kterých vládnou starostové za ODS.
Stejně jako nyní Bém i Topolánek tehdy zdůrazňoval, že si dovolenou platil sám, a po návratu z dovolené nařkl ČSSD z estébáckých metod. Snímky, které vyšly nejprve v bulvárním deníku Aha!, totiž dodal Karel Randák. Svoji současnou přítomnost v Toskánsku se pak jednotliví aktéři snažili zlehčovat: „Musím říct, že Toskánsko je země zaslíbená, je to nový Špindlerův Mlýn. A já nezapírám, že jsem se v přístavišti potkal s lidmi, se kterými se standardně potkávám i v Praze," uvedl Topolánek.
„To, že navštívili stejnou oblast, není až tak překvapující, neboť se jedná o velmi příjemné místo u moře, které je v dojezdové vzdálenosti od Prahy," uvedl Roman. „S nikým z politiků ODS jsem se po celou dobu svého pobytu nesetkal, a tedy důrazně odmítám jakékoliv mediální spekulace o jakýchkoliv politických jednáních," uvedl Urban. Všichni byli současně v Toskánsku náhodou a jakoukoliv souvislost se miliardami za povolenky odmítli.Na druhou stranu nijak věrohodně neprokázali, že k utajené schůzce navzdory všem důkazům nedošlo.
Stejně tak nyní Bém neprokázal, že není napojen na firmy, které z Opencard profitovaly, přestože média přinesla o těchto vazbách informace. Šlo především o Bémova údajně bývalého přítele Romana Janouška nebo podnikatele Michala Voráčka. Mezi firmy s neznámým vlastníkem patří vedle firmy Haguess vydavatelství bezplatných tiskovin Grand Princ a dále firmy Juturn, XT Card, Allshare, Impact PR, Atbon a Winsite.
Další informace:
iDnes.cz Bém: Nejsme v komunismu. Nevím, komu patří firmy, které chtějí zakázky
Aktuálně.cz Kauza Opencard: Haguess plánuje odkrýt svého majitele
Aktuálně.cz Toskánská aféra šéfa ODS: Stále chybí klíčové odpovědi