Haiťané odcházejí z města na venkov
Petr SalamonObyvatelé Haiti opouštějí současné otřesné podmínky ve městech a odjíždějí na venkov, kde budou mít jistější přístřešek. Pravděpodobně se do měst ale vrátí. Noam Chomsky a zástupci občanské společnosti kritizují americkou pomoc na ostrově.
V Haiti začal masivní odchod tisíců obětí zemětřesení z města na venkov. Na venkově, který nebyl tak silně poškozen zemětřesením, budou mít dostupnější jídlo a také přístřešky.
Ve městech musí žít na dlažbě v provizorních přístřešcích z fólie, deky, kartonu nebo kusů trosek. Lékaři bez hranic varují, že se zde brzy rozšíří průjem, infekce dýchacích cest a další nemoci spojené s nedostatečnou hygienou.
Na některých místech ve městě se shromažďují lidé, kteří čekají, až je autobusy bezplatně odvezou do oblastí mimo města. Vláda plánuje vytvořit uprchlické vesnice, které by mohly pojmout až deset tisíc přeživších.
Guardian popsal jako příklad za všechny situaci jednadvacetileté studentky Geffard Guilenové, jedné z davu lidí čekajících na autobusy. Geffard čeká ve frontě na autobus do Jacmel, což je město z devatenáctého století, které bylo také silně postiženo zemětřesením. Rodinní příslušníci Guilenové ale nežijí přímo v něm, nýbrž na jeho okraji. Guilenová tam získá možnost spát v posteli a získat vlastní potraviny z malého rodinného pozemku.
„Kdybych zůstala tady, nemám nic. Žádné jídlo, žádnou vodu. Brzy se zde rozšíří nemoci. Není to zde bezpečné pro mé dítě. Proto jsem se rozhodla, že musím ven,“ řekla Adeline Pillarduitová, když čekala na převoz. V jedné ruce držela plnou tašku a ve druhé dvouletého syna Alexandra.
Od osmdesátých let se lidé masivně stěhovali z vesnic do měst, což zčásti zapříčinila obchodní politika Spojených států. Do země Američané dováželi levnou rýži a mnozí drobní zemědělci museli opustit svá pole a hledat práci ve městech.
Kvůli velkému počtu obyvatel města mělo zemětřesení tak monumentální dopad. Jenže lidé se pravděpodobně budou chtít vrátit zpět do města. „Venkov není nic pro mne, práce je ve městě,“ říká Guilenová.
Lidé se stěhují také do zahraničí. Mnoho tisíc z nich vyrazilo autobusem na východ do Dominikánské republiky, kde by mohli najít šťastnější život. Některé lodě převážejí Haiťany na Kubu, Bahamy a Miami. Americká armáda se připravuje, že na svou základnu v Guantanámu přesune až dva tisíce obyvatel ostrova.
Haitský ministr vnitra Paul Antoine Bien-Aimé uvedl, že sice dosud nemá přesná čísla, možnosti bezplatné dopravy ale mohlo využít až čtyři sta tisíc lidí. Podle úředníků vláda vypravila až čtyřiatřicet autobusů.
Toto je první výrazný krok místní vlády k odstranění následků přírodní katastrofy. Veřejnost je znepokojena z dosavadní nečinnosti orgánů, které by měly nejvíce pomáhat ve zmínování následků zemětřesení. Guardian shromáždil několik dopisů odborníků popisujících, co Haiti v současnosti potřebuje.
Zástupci organizací zaměřených na pomoc Haiti spolu s novináři a Noamem Chomskym napsali společný dopis, ve kterém vyjádřili znepokojení nad zpožděnou humanitární pomocí ostrovu. Nespočet lidí podle nich zemřelo zbytečně, na čemž se podílí i politika Spojených států, která upřednostnila hromadění vojáků nad distribucí pohotovostních zásob.
Píší, že jednotky Spojených států a OSN přistupují k Haiťanům s nemístným strachem a podezíráním. Američtí vojáci se podle nich snaží nahradit místní vládu, nikoliv ji pomáhat.
Požadují, aby se Jean-Bertrand Aristide, kterého označili jako nejpopulárnějšího a nejvíce inspirujícího místního politického vůdce, vrátil z exilu zpět do země. Vyzývají mezinárodní společenství, aby respektovalo suverenitu Haiti, protože rekonstrukce pod dohledem zahraničních vojsk a mezinárodní rozvojové agentury dle jejich názoru nebude sloužit zájmům velké většiny Haiťanů.
„Především žádáme, aby rekonstrukce Haiti sledovala jeden zastřešující cíl: politickou a ekonomickou moc obyvatele této země,“ napsali v prohlášení.
James Lewis, dřívější člen Královského institutu britských architektů a odborník na architekturu a životní prostředí, zmínil, že jedním z hlavních problémů země je veliká míra korupce. Kvůli ní jsou budovy náchylnější ke spadnutí, smlouvy a oprávnění jsou mylné a je špatně prováděný stavební dozor. Vyřešit by to mohlo společné prohlášení světových dárců Haiti.
Další informace:
Guardian Haitians flee shattered, barren city for new life in countryside
Independent Mass migration of quake survivors begins
Common Dreams Haiti to Relocate '400,000 Quake Homeless'
Guardian Haitian empowerment must be the prime goal