Povolené oběti brutality
Miroslav HudecSpolečenské napětí roste, agresivita stoupá. Oběťmi se stávají často lidé, kteří se nalézají na společenském dně. Jsou to svým způsobem povolené oběti.
Nedělám si nároky na komplexní vysvětlení rostoucí brutality dětí a mladistvých, na to je to jev příliš složitý. Přece jen bych si však dovolil upozornit na jednu další možnou příčinu kromě těch, které už uvedla Markéta Chalupská v Lidových novinách („Brutalita dětí prudce stoupá“, LN 23.1.).
Je i z výzkumů dávno známo, že ke spuštění agrese vůči nějaké oběti nestačí vnitřní motivace jako je třeba nesnesitelná nuda a pocit prázdnosti života, frustrace, vztek, zvýšená hladina pohlavních hormonů, snížené ovládací schopnosti atp. Agresor, pokud nejde o člověka postiženého těžkou duševní poruchou, nikdy neútočí zcela náhodně, zcela bez vnějšího podnětu. Vybírá si. Třeba podvědomě.
Nestydím se zato, že s termínem „povolená oběť brutality“ jsem se zatím nesetkal. A přiznám, že mne doslova děsí on sám svou brutálností, stejně jako třeba pojem kolaterální ztráty v moderním vojančení. Oběť násilných trestných činů by absolutně neměla být nikdy klasifikována coby povolená. Pokud znám alespoň základy viktimologie, pak se v ní o ničem takovém vůbec nehovoří. Určitě jsou skupiny, které jsou v daném konkrétním prostředí častěji napadány, což si zasluhuje velice hluboké analýzy a ne zkratkové publicistické náhledy, opřené pouze o příliš povrchní jevovou stránku problému. Odmítám užívání slova „povolená“ v kontextu jakékoliv agresivity, snad osoby se zvýšeným rizikem napadení, ale povolená, to je hnus.