ČSSD se snaží stupňovat tlak na vládu kvůli rozpočtové unii
Vratislav DostálPodle ČSSD se ČR nesmí stát faktorem dezintegrace Evropy. Lubomír Zaorálek se dnešním vyjádřením, v němž požaduje, aby se o evropské rozpočtové unii jednalo na parlamentní půdě, pokouší zvýšit tlak na vnitřně rozpolcenou koalici.
Sociální demokraté stupňují svůj tlak kvůli přístupu Nečasova kabinetu k jednání evropských států o řešení finanční a rozpočtové krize. Obávají se, že se Česká republika stane faktorem dezintegrace Evropy.
Na vzniku smlouvy o rozpočtové kázni a disciplíně se přitom ve snaze zachránit eurozónu dohodla v prosinci většina zemí EU. Závazná má být pro země eurozóny, přistoupit k ní ale mohou i další země.
Premiér Nečas přitom opakovaně uvedl, že text dohody se neustále mění. Vyjednavači mají prý v současnosti na stole už její třetí verzi. „Předtím, než řeknu, že na něco mám negativní nebo pozitivní názor, tak musí být jasné, co je obsahem té věci," uvedl předseda vlády pro ČTK.
Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka je přesto nezbytné, aby Česká republika neseděla netečně v koutě a naopak se pokusila do jednání aktivně zasáhnout. „K tomu je ale nezbytné, aby Nečasova vláda o těchto jednáních přesně informovala a vedla seriózní dialog s opozicí,“ uvedl Zaorálek.
Text smlouvy má být totiž schválen už na summitu EU koncem ledna. Podle ČSSD je přitom jednání o smlouvě otevřeno pro všechny členské země Unie. „Je tedy nanejvýše zarážející, že se ČR těchto jednání buď vůbec neúčastní, nebo o nich neinformuje celou českou politickou reprezentaci a veřejnost. Vyzýváme proto vládu, aby o jednáních o smlouvě včasně a důkladně informovala český parlament a veřejnost,“ dodal Zaorálek.
Podle něj je téma zapojení ČR do podoby smlouvy o rozpočtové odpovědnosti tématem budoucího zapojení ČR v Evropské unii. „Naše současné chování může ovlivnit naši budoucí pozici v EU na řadu let. Proto ČSSD pokládá za nezbytné, aby se Parlament ČR problematikou smlouvy intenzivně zabýval na všech odpovídajících úrovních, tedy jak v příslušných výborech, tak na plénu. Přejeme si, aby tento proces informování a jednání byl neprodleně zahájen,“ uvedl místopředseda ČSSD.
Zaorálek současně upozornil na to, že existují závažné rozpory v přístupu ke smlouvě nejen mezi premiérem, ministrem zahraničí a prezidentem, nýbrž i ve vyjádřeních samotného premiéra Nečase. Prezident Václav Klaus totiž tento týden poslal Nečasovi dopis, ve kterém vyjádřil svůj kritický postoj ke vznikající smlouvě, a dokonce v něm oznámil, že ji nepodepíše.
Naopak ministr zahraničí Karel Schwarzenberg pro čtvrteční Lidové noviny prohlásil, že nebude ve vládě, která by Českou republiku vedla mimo hlavní proud evropské integrace. „Je naším bytostným zájmem sedět u stolu a podílet se na zásadních rozhodnutích, která nás silně ovlivňují," uvedl ministr zahraničí.
Pokud jde o samotný obsah připravované smlouvy EU o rozpočtové odpovědnosti, sociální demokraté kladou podle Zaorálka důraz na to, aby smlouva neoslabovala evropský sociální model a současně hledala takovou formu finanční regulace a dohledu, která nepovede k utlumování ekonomiky.
Podle jednoho z trojice českých vyjednavačů o dokumentu a náměstka ministra financí Petra Zídka se podpisem smlouvy zavážeme, že přijmeme legislativu na národní úrovni, která zajistí určitou fiskální obezřetnost. „Která řekněme zajistí, že bude ze zákona zakázáno překročit třeba celkovou hranici šedesátiprocentního zadlužení," vysvětlil pro ČTK náměstek Zídek.
Zídek současně připomněl, že samy strany české vládní koalice se v koaliční smlouvě zavázaly přijmout ústavní zákon o rozpočtové kázni a odpovědnosti. „Ta finanční ústava — jak se to u nás lidově nazývá — to je v podstatě totéž. Smlouvou se nás snaží zavázat k něčemu, co stejně máme v koaliční dohodě," vysvětlil Zídek pro ČTK.